Мозъкът е най-сложният орган в човешкото тяло и играе ролята на команден център на цялата нервна система. Нашите възприятия, емоционални състояния и волеви движения се контролират от него – един истински диригент на субективната ни реалност.
В “The Mighty Brain” очакванията, емоциите и връзката им с реалността ще ни водят към по-доброто разбиране на мозъка. С Богомил Пешев и Марин Пенков ще обсъдим как емоционалните състояния регулират когнитивните процеси и ще се опитаме да разберем ролята на мозъка в генерирането на очаквания. Ще разговаряме и за различните невротрансмитери и хормони в човешкото тяло, като допамин и норадреналин и как те влияят на нашето емоционално състояние и поведение.
Ще обсъдим процесите чрез които емоциите ни позволяват да отсеем релевантната за нас информация и ще търсим отговорите на:
- Как се променят емоционалните състояния, когато очаквания и реалност се разминават?
- Как реагира мозъкът ни, когато е подложен на голяма изненада и е поставен в непозната среда?
- Каква е разликата между налудни мисли и истина и кой определя кое какво е?
На 12 март ще се опрем на невробиологията, за да научим повече за диригента на нашето тяло – Мозъкът.
Събитието се осъществява с подкрепата на StorPool .
Програма
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:05 откриване
20:05 – 20:40 Били Пешев – дискусия
20:40 – 20:55 почивка
20:55 – 21:20 Марин Пенков – дискусия
21:20 – 21:30 Kуиз
21:30 – 21:35 почивка
21:35 -22:30 – дискусия и Q & A
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.
За лекторите:
Богомил Пешев има задълбочени интереси в областта на невробиологията на паметта. Конкретните интереси, върху които работи са свързани с физиологичните процеси и анатомичните структури обвързани с емоционалната модулация на дълготрайната епизодична памет, патологичните изменения на паметта при афективните и други психични разтройства. Концепцията за постоянно променящата се мозъчна архитектура в унисон с постоянно променящата се среда, е основната мотивация в неговия стремеж към изследователска и преподавателска кариера. Понастоящем, Богомил работи като биолог в направлението “Поведенческа невробиология” на Институт по Невробиология на БАН. Една от големите му цели е популяризирането на невронауките в България и запознаването на масовата аудитория със значението на напредъка в тази област на биологията.
Д-р Марин Пенков завършва медицина през 2003 г. в МУ София. През 2009 г. придобива специалност „Образна диагностика”. Работил е последователно в отделенията по „Образна диагностика“ към „УБ Лозенец“ и Токуда Болница София. В момента е началник на отделението по “Образна диагностика” към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Професионалният му интерес е насочен в сферата на неврорадиологията и гастроинтестиналната система.
Членува в редица асоциации сред които са: Българска Асоциация по Радиология (БАР), Европейска Асоциация по Радиология (ESR), Европейска Асоциация по Неврорентгенология (ESNR), Европейска Асоциация по Гастрорентгенология (ESGAR).
През свободното си време обича да слуша музика и се интересува от художествено изкуство.
===
Локация на събитието – Sofia Live Club