Биолозите са изчислили, че човешката биомаса вече е около сто пъти по-голяма в сравнение с който и да било друг вид едри животни, крачили някога по Земята.
При това огромно увеличение е логично да се замислим – какво оставяме след нас за бъдещите поколения и какво е човешкото въздействие върху планетата.
Отговорите ще търсим на 23 юли на “Антропоценът” с представител на ЕКА в лицето на Sibyl-Anna de Courson, биотехнолога Хюсеин Йеменджиев и антрополога Мина Христова. Ще обхванем широк спектър от теми, свързани с екологичните предизвикателства, пред които сме изправени в днешно време. Ще разгледаме геоложките епохи преди Антропоцена, за да разберем по-добре сегашните изменения.
Ще обсъдим светлинното замърсяване в епохата на урбанизация и технологичен напредък. Говорейки за замърсяване не може да не обърнем внимание и на темата за космическия боклук. Натрупването на отпадъци в околоземната орбита представлява нарастваща заплаха както за космическите мисии, така и за спътниците, от които зависят множество дейности. Ще погледнем в бъдещето, за да разберем дали въвеждането на кръгова икономика в космоса е решението за намаляване на космическите отпадъци.
Ще повдигнем редица въпроси:
- Каква следа ще оставим в “след човешкия” период на планетата?
- Какви са рисковете от космическите отпадъци?
- Какво можем да направим, за да намалим създаването на космически отпадъци?
- Как човешките общества се адаптират и реагират на екологичните промени?
- Как ще бъде оценена нашата цивилизация?
Очакваме ви на “Антропоценът” когато ще разговаряме за следата, която оставяме днес за човека в бъдещето и за нашата планета.
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
Програма
19:00 – Отваряме врати
20:00 – 20:05 Откриване
20:05 – 20:30 Хюсеин Йеменджиев – презентация
20:30 – 20:40 Почивка
20:40 – 21:05 Sibyl-Anna de Courson – презентация на английски
21:05 – 21:15 Почивка
21:15 – 21:45 Мина Христова – дискусия
21:45 – 21:55 Почивка
21:55 – 22:30 Дискусия и Q & A на английски
22:30 – Закриване
За лекторите
Д-р Мина Христова е главен асистент в секция „Балканска антропология“ към Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките. Дисертацията ѝ, защитена през 2020 г., се занимава с антропологичните измерения на границите и конструирането на идентичности в региона на триграничието между Сърбия, Македония и България. През 2017 г. получава награда „Акад. И. Е. Гешов“ за най-млади учени на БАН. Изследователските ѝ интереси са насочени към антропология на границите, градска антропология, изследвания на идентичностите, национализмите, паметта и миграциите. В края на 2023 г. и началото на 2024 г. Мина Христова беше гост-изследовател към Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity, Гьотинген, Германия.
Sibyl-Anna de Courson работи в Clean Space Office на Европейската космическа агенция ЕКА, където се занимава с подхода за нулеви отпадъци от сателити в космоса “Zero Debris”. Този подход е разработен, за да управлява всички аспекти от извеждането на сателити от експлоатация по устойчив и безопасен начин, за да не застрашават техите останки бъдещи космически мисии. Преди да стане част от ЕКА, Sibyl-Anna de Courson работи като системен инженер за Thales Alenia Space в Кан, където работи по нови сателитни мисии и сервизирането им в орбита. Има магистърска степен по Aerospace and Systems Engineering от инженерното училище École Centrale Paris.
Хюсеин Йеменджиев e преподавател и изследовател в Университет “Проф. Д-р Асен Златаров”. По образование е биотехнолог с инженерна квалификация и докторска степен по микробиология от Българската академия на науките. Интересите му са насочени в областите на екологичните биотехнологии, промишлената микробиология, микробното биоразнообразие, мониторинга и пречистването на водите. Съосновател е на ЕНОВА Н2О – българска стартъп компания, която създава ново поколение прибори за експресен анализ на качеството на водите.