Динозаврите са искрата, която филмовите компании използват, за да палят въображението на публиката, но праисторията е много повече от динозаврите и техния преексплоатиран медиен образ.
Факт е, че 99.9% процента от всички организми живели някога на планетата ни са изчезнали. Как обаче са изглеждали те? Къде са живели, как са функционирали и как са се развивали през еоните? Защо са изчезвали?
- Кои са древните животни обитавали нашите земи?
- Имало ли е динозаври в България?
- Какви са последните находки на учените, свързани с най-ранните предци на хората?
Лектори
Проф. д-р Николай Спасов е настоящият директор на Националния природонаучен музей при БАН и има около 240 научни публикации в областта на еволюцията, палеонтологията и палеоантропологията, систематиката, археозоологията и екологията на бозайниците. Ръководител и участник в редица зоологически и природозащитни проекти и проучвания, палеонтологически разкопки и зоологически експедиции по света. Асоцииран член е на Лабораторията по еволюцията на човека в Париж, Франция.
Д-р Латинка Христова е гл. асистент в отдел „Палеонтология и минералогия“, Национален природонаучен музей при БАН. Завършила e геология (специализация по палеонтология и стратиграфия) в СУ “Св. Климент Охридски“. Занимава се с палеонтология на гръбначни животни, като основно изучава хипариони (примитивна група коне), пещерни мечки и къснокредни костенурки. Любимци са ѝ примитивните коне – тяхната систематика, палеоекология и еволюция.
Владимир Николов е магистър по геология и палеонтология с диплома от СУ „Св. Климент Охридски“. Изследванията му са в областта на палеохистологията и конкретно костната хистология на българските нептичи динозаври. В допълнение към палеонтологичната си дейност, той е и художник палеоартист/палеоилюстратор – т.е. занимава се с изработването на научно обосновани художествени реконструкции на фосилни животни и растения или дори на цели праисторически екосистеми. Илюстрирал е детската книга “Excavate Dinosaurs! Paper Toy Palaeontology”.
Събитието се осъществява съвместно с Националния природонаучен музей при БАН и е част от серия събития посветени на 130-ата годишнина от създаването на музея и 150-ата годишнина от основаването на Българската академия на науките.