Добавяме към медийния шум по, надяваме се, конструктивен начин – с един специален епизод на Ratio Podcast, посветен на коронавируса.
В него Никола, Петко и Любо коментират:
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio в Patreon: patreon.com/ratiobg
Имаме нов вирус от групата на коронавирусите, с които иначе добре се познаваме (поне 4 човешки коронавируса засягат редовно хората и предизвикват подобно на настинка заболяване). Новият вирус вероятно произлиза от някакво животно и прилича най-много на SARS (82-86% генетично сходство), но не е SARS. Такъв е горе долу процента на сходство в последователността на гените между хора и мишки, а мисля че всички ще се съгласите, че не сме мишки. Раят за всяко острозаразно вирусно заболяване е когато вируса попадне в гъстонаселен район с голямо количество податливо население. Вирусът е нов, следователно цялото население е податливо на заразяване и затова ситуацията излезе толкова бързо извън контрол и бързо обхвана всички провинции в Китай.
Причинителят на новото заболяване беше изолиран за рекордно кратко време и всички получени данни бяха предоставени на здравните власти и научната общност по целия свят. Ако живеехме преди само 150 години нямаше да знаете нищо повече от това, че някъде върлува няква чума. Безпрецедентни мерки за изолиране и ограничаване на разпространението бяха приложени особено в провинция Hubei, където е основото огнище. За разлика от епидемията със SARS през 2002-2003г. сега китайските власти оказват пълно съдействие с колегите си по света и практически всички нации са впрегнати в разрешаването на този сериозен здравен проблем.
Може и да не го вярвате основно, защото не го виждате, но сред здравните власти и отговорните органи във всички държави включително и нашата кипи усилена денонощна дейност, докато Световната здравна организация следи ситуацията и се подготвя за обявяване на пандемия, ако това се наложи. Това на този етап не се налага, защото имаме много малко случаи в повечето засегнати държави и никакво или много малко разпространение там – иначе казано, поне засега повечето са привнесени случаи на хора, които са били в активно огнище на инфекцията. Изключение правят Южна Корея, Италия, Япония и Иран. В Южна Корея и Италия имаме много случаи, защото вероятно не е протекла добра изолация на хора идващи от засегнатите райони. Изключвайки Китай, там имаме най-много нови регистрирани случаи, но и в двете държави те намаляват, като отражение на предприетите стриктни мерки за изолация, което е добре. Лошото е, че от всички европейски държави, в които можеше да се случи това, Италия е най-неподходящата бидейки рекордьор по брой международни туристи.
В Иран обаче положението е много по-неприятно. Официалните данни към момента сочат наличие на около 140 потвърдени случая, но в същия момент Кувейт, Бахрейн, Оман, Ирак, Ливан и др. околни държави докладваха серия нови случаи. Общото между всички тях е, че идват от Иран. Какъв е шанса тези хора да са били в контакт с някой от тези 140 потвърдени – твърде нисък. В същия момент заместник министъра на здравеопазването на Иран даде положителен резултат за коронавируса след като беше забелязан в доста лошо състояние по време на пресконференция. Вероятно заболяването вече е разпространило много повече от очакваното в големите градове в Иран и в следващите седмица ще добием представа за мащаба на епидемията там.
Вече излязоха първите доклади, че инкубационния период на заболяването може би е по-дълъг. Досегашните данни и мерки бяха екстраполация на това което знаем от епидемията със SARS – тогава максималния инкубационен период беше 14 дни. Новите данни сочат по-скоро 27 дни.
Това от което се опасяваха експерти също е на път да се докаже – някаква част от хората без са заразни преди да развият симптоми. Това значително усложнява обстановката и може би обяснява бързото разпространение на коронавируса.
Нищо не сочи че новия коронавирус е по-опасен от пандемичните щамове на Инфлуенца А (добре познатия ни ГРИП). Разликите са няколко – COVID-19 е малко по-заразен, по-често протича достатъчно тежко, че да изисква болнична грижа и има по-висока смъртност сред определени възрастови групи (тези над 60 години особено такива с тежки придружаващи заболявания). За сметка на това грипа е по-често разпространен и обхваща повече държави, във всеки един момент има стотици пъти повече болни, короната протича сравнително леко при млади индивиди, а децата го изкарват най-леко. Няма регистрирани смъртни случаи на деца в следствие на COVID-19. Друго неприятно нещо – съществена част от тестваните хора са били болни едновременно от грип и коронавирус, което вероятно влошава ситуацията.
Истината е, че вероятно по-опасния ни враг винаги е бил пандемичния грип, но за него знаем отдавна и дори повечето от нас не се ваксинираме. За него също няма добри медикаменти (тамифлу и разни други трябва да се взимат в много тесен период по време на инфекцията и дори тогава не са много ефективни), но въпреки това не виждаме хора, които още със ставането рано сутрин и дори по няколко пъти през нощта, отварят сайтове с карти и графики, където да следят последните ъпдейти с броя заразени с грип хора. В същия момент в някои от по-лошите дни вирусът на тривиалния грип може да убие повече хора само за ден-два отколкото короната от началото до сега. Наличието на нещо ново, непознато ни пречи да сме обективни в преценката за рисковете и ни кара да ги преекспонираме. Ширещата са паника и ужас по медиите и факта, че непрекъснато се говори с притеснение за това само допълнително нагнетява напрежението създавайки илюзията за настъпващ апокалипсис. Това само показва слабостите ни като хора и не би трябвало да е обект на внимание толкова на медицината, колкото на когнитивната психология.
Идеята на този етап е да се прекъсне разпространението на вируса, за да може да се предотврати неговото трайно установяване в популациите на хората. Иначе казано – не искаме да го видим отново през есента. Надяваме се, че настъпването на по-топло време в северното полукълбо ще прекъсне разпространението на коронавируса, така както това се случва обикновено с грипния вирус.
Каквото и да си говорим обаче имаме ужасно много неща, които все още не знаем за вируса – все пак това е нов враг, който тепърва опознаваме. Факти които не разбираме:
И, разбира се, проявявайте същата критичност към казаното от нас, както към информацията в други медии. Въпреки сериозната академична подготовка на Никола в сферата, този подкаст и сайтът ни не са официална медицинска информация. При симптоми на заболяване се консултирайте с вашия лекар.
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO