В последния за септември епизод на Ratio Online ще си говорим за това:
📌 Що е то плазма? Къде да я открием и за какво да я използваме?
📌 Как можем да сме сигурни, че инструментите за откриване на нови частици не ни лъжат? Отговорът в “Няма глупави въпроси”.
📌 От “Науката не спи” ще разберете най-новото от света на науката.
📌 В “Препоръчано от Ratio” ще откриете интересна книга, сериал или подкаст.
Знаете ли, че от всички форми на материя, които познаваме, най-разпространена във Вселената е плазмата? И въпреки че на Земята се среща относително рядко, тя е от огромна важност за живота ни. Влиянието на плазмата се простира буквално от тук до небето – от съвременните компютри, които не биха съществували без плазмени процеси, до Слънцето, което е огромно кълбо от плазма.
На 29 септември ще разберем в дълбочина какво всъщност е плазма и къде можем да я срещнем. Ще си поговорим и за ролята на плазмата в индустрии като медицината, самолетостроенето и металургията.
Д-р Станимир Колев е физик и преподавател във Физическия факултет на СУ, с дългогодишен опит в областта на физика на плазмата. Притежава магистърска степен от СУ и защитава докторска дисертация в областта на физика на плазмата отново в СУ. Има няколко години специализации във водещи изследователски центрове в Европа.
Интересът му към плазмата е провокиран още в ранните студентски години от магията на термоядрения синтез, чието овладяване би било преломна точка за човечеството. По-късно работи върху различни приложения на плазмата като йонни източници за термоядрени реактори, газови разряди за преобразуване на СО2, плазмено третиране на отпадъци и др.
В свободното си време обича да обикаля из българските планини със семейството си и да се катери с приятели.