Едни от най-впечатляващите обекти на небето са плътни, бляскави топки от звезди, наречени звездни купове. В продължение на десетилетия астрономите знаеха, че звездите в звездните купове се образуват наведнъж по едно и също време, като звездите в купа са на сравнително еднакви възрасти. Но съвременни открития на млади звезди в стари куповепромениха тези представи. Наблюденията показват, че вместо всички звезди да се образуват едновременно, звездният куп е възможно да претърпи второ или дори трето звездообразуване на хиляди нови звезди.
Интересът към звездните купове се възроди с достъпа до нови наблюдателни методи. В детайли, невиждани досега, откриваме скрити изненади.
Как се образуват звездните купове, каква е тяхната еволюция? Нов поглед върху тези обекти ще получите от младия астроном Григор Николов на поредната сбирка на Кръжока по астрономия.
Григор Николов е астроном в НАО Рожен, ИА при БАН. Областите му на научен интерес са звездната еволюция, звездни населения, двойни звезди. В момента работи върху динамика на звездните купове в близки галактики.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio