Пълното слънчево затъмнение е едно от най-впечатляващите събития, които може да ни даде Космосът.
През годините това явление е било причина за паника, конфликти и дори войни. Днес то продължава да ни вълнува и на всеки горе-долу 18 месеца ни кара да погледнем към звездното небе и да затаим дъх.
Пълното слънчево затъмнение, което ще се случи на 8 април тази година, ще бъде отбелязано със събитието “Ало, Слънце”. Физика, антропология и астрофизика ще се съберат на сцената на Ratio, за да обсъдим движението на космическите тела и влиянието им върху Земята.
С доц. Камен Козарев (астрофизик), проф. Диана Гергова (археолог) и Венцислав Крумов (адвокат и астрофотограф) ще полетим в Космоса, за да разгледаме отблизо Слънчевата система. Ще се спрем на небесните тела Луна, Земя и Слънце, за да разберем по-добре това астрономично явление. Ще обсъдим влиянието на Слънцето върху културата и развитието на обществото през годините. Ще научим повече за тайните и спецификата на заснемането на такива явления.
Очакваме ви на 8 април в София Тех Парк, когато във фокуса ще бъде Слънцето и ще можем да наблюдаваме заедно пълното слънчевото затъмнение за тази година.
Събитието е част от съвместен проект между младежкия научен фестивал “АЛО, КОСМОС | Говори България” и Ratio. Медиен партньор е Нова телевизия.
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:05 откриване
20:05 – 20:25 проф. Диана Гергова презентация
20:25 – 20:45 доц. д-р Камен Козарев презентация
20:45 – 20:55 почивка
20:55 – – дискусия и Q & A – Камен Козарев, Диана Гергова и Венцислав Крумов
22:00 – закриване
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Вход свободен за ученици, като е задължително представянето на удостоверяващ документ.
За лекторите
Доц.д-р Камен Козарев е доцент в Институт по астрономия към БАН и един от водещите координатори на проекта LOFAR в България. Защитил е докторантура в Бостънския университет през 2013 г. и е специализирал 4 години в Харвардската обсерватория. Занимава се с хелиофизика – изследване на слънчевата активност и плазмата на междупланетното пространство. Специфичните му интереси са наблюдението и моделирането на слънчеви коронални изхвърляния на маса, както и слънчевите високоенергитични частици в междупланетното пространство.
Освен научната си дейност, д-р Козарев активно популяризира космическите изследвания. Той е един от създателите на дигиталния планетариум в Регионалния природонаучен музей-Пловдив, бил е координатор на програмата Космически предизвикателства и редовно изнася популярни лекции на тема космос.
Проф. Диана Гергова е археолог в областта на тракийската култура. Специализирала е в редица държави, сред които: СССР, Англия – Британска Академия, Франция – СНРС, Япония- Токайски университет, Италия- ЧНР, Рим.
Нейна страст си остава тракийска археология, археология на култа и култови места, погребални практики, интердисциплинарни изследвания, културно законодателство.
Автор на е 12 книги и на над 250 статии свързани с проблемите на тракийската култура, като последното издание е посветено на светилището на Дионис. Освен това е автор и комисар на тракийски изложби в най-различни страни по света. Тя е дългогодишен ръководител на проучвания в резервата “Сборяново”, селищната могила при с. Дядово, светилището на Дионис при Велинград и др. Членува в редица научни организации, сред които:
БНК на ИКОМОС, Европейската археологическа асоциация, Международния съюз по пра- и протоистория и др. Носител е и на множество награди свързани с невероятни ѝ принос за запазването на културното наследство.
Венцислав Крумов има магистарска степен по право и астрономия в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Ръководител е на редица проекти в сектора на възобновяемата енергия. Но неговата най-голяма страст си остава звездното небе и астрономията. Започва да се занимава с астрофотография от 2016 г. , а е любител астроном, от ранна детска възраст.
През деня работи на полето на соларния бизнес, а вечер се любува на звездното небе и чака точния момент за перфектният кадър.
===
Локация на събитието
Събитието ще се проведе в Sofia Tech Park, зала Джон Атанасов с адрес: гр. София,1784, м. Къро, бул. “Цариградско шосе” 111Г