Анатомия на Изкуственото Същество

Анатомия на Изкуственото Същество

14.01.2025 ( 19:00 ) | City Stage | ВХОД: 25/30

Електричество, данни и метал. Това са вените, невроните и костите на ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството.

На 14 януари на “Анатомия на Изкуственото Същество” ще станем свидетели на раждането на едно ново създание, чийто ум е навсякъде, чието тяло е безброй устройства, и чиято сила се влива от невидими електрически потоци, свързващи целия свят.

Ще ви отведем на пътешествие през синтезираната плът на изкуствените същества – от дигиталните неврони на мислещи машини до електрическите мрежи, които обхващат цялата планета.

Събитието ще събере на сцената Доброслав Димитров, технологичен визионер и сериен предприемач, който трансформира реалността с иновациите си, Красимир Коцев, експерт по киберсигурност и основател на SoCyber, който прониква в дълбочината на дигиталните мрежи и тяхната уязвимост и Петър Руевски, инженер с неудържимо любопитство към устройството на света, който ще ни разкрие механизмите зад технологиите и тяхното въздействие върху бъдещето.

В тази симфония от наука и инженерство ще разгледаме въпроси като:

  • Какво представляват големите езикови модели и как променят посоката на глобалното знание?
  • Как електрическият грид поддържа „сърцето“ на изкуственото същество?
  • Как интернетът действа като нервната система на глобалната свързаност?
  • Можем ли да дефинираме съзнанието на изкуствено същество?
  • Къде се размиват границите между човешкото и машината?

Заповядайте на 14 януари, за да изследваме заедно бъдещето, в което технологията и човечеството се преплитат в една безкрайна мрежа.

За първи път ще има музика на живо, благодарение на музиканта на Михаил Иванов – Мишо, който е и автор на познатата ви мелодия към подкаст серията Agent 001 и инструменталистта Васил Вутев.

Билети

Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking “Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Виртуален билет за запис / Virtual recording
Билет за запис от събитието, който ще ви изпратим около седмица след него.
лв. 5.00
Unlimited

Свързани статии

A clarification of the conditions under which Large language Models could be conscious

Как изкуственият интелект оформя нашето бъдеще? Дали неговата “интелигентност” е просто инструмент или може да се доближи до съзнание? Според изследване в Nature, големите езикови модели (LLM) като ChatGPT не само обработват огромни количества данни, но и имитират логика и контекст по начини, които предизвикват нашето разбиране за мисленето. Тези системи са не просто алгоритми, а нов вид интелектуални “организми”, които могат да се учат, адаптират и “разговарят”. Какво означава да си мислещо същество в свят, където алгоритмите могат да имитират разсъждения, ще разберем на “Анатомия на Изкуственото Същество”, когато ще изследваме именно тази граница между изчислителното и човешкото.
Вижте повече

How much energy do LLMs consume? Unveiling the power behind AI

Колко енергия изразходва изкуственият интелект? За да обучим един голям езиков модел (LLM), като тези зад най-умните изкуствени интелекти, изразходваме повече енергия, отколкото един малък град за цяла година. Според AdaSci, процесите на трениране и поддръжка на ИИ са невидим, но изключително важен аспект на неговото съществуване. Огромните сървърни ферми, използващи мощни графични процесори (GPU), изискват значителни ресурси – както в електроенергия, така и в охлаждане. На „Анатомия на Изкуственото Същество“ ще разгледаме как тези гиганти „дишат“ чрез глобалната електрическа мрежа. Могат ли тези системи да останат устойчиви, докато растат? И как това влияе върху нашата екосистема?
Вижте повече

How the Rise of Generative AI is Impacting Data Centers and Network Infrastructures

Мрежите на бъдещето: Как генеративният ИИ променя инфраструктурата? С възхода на генеративния изкуствен интелект (ИИ), натискът върху глобалната мрежова инфраструктура расте експоненциално. Според Interplex, центровете за данни и интернет мрежите се сблъскват с безпрецедентно натоварване. Търсенето на по-бърза свързаност, по-надеждни оптични кабели и усъвършенствани сървъри става ключово за поддържането на тези „мозъци“, които генерират текстове, изображения и дори музика. На „Анатомия на Изкуственото Същество“ ще разгледаме как тези „нервни системи“ – кабели, радио вълни и сателити – свързват интелектуалните гиганти и осигуряват постоянен поток от информация.
Вижте повече за мрежите на бъдещето.

The smart grid: How AI is powering today’s energy technologies

С развитието на изкуствения интелект (ИИ), концепцията за “умни мрежи” (smart grids) революционизира начина, по който управляваме енергията. Според SAP, ИИ позволява прогнозиране на енергийното потребление, динамично балансиране на търсенето и предлагането, и интеграция на възобновяеми източници като слънчева и вятърна енергия. Това е “сърцето” на изкуственото същество, което трябва да работи в перфектен синхрон, за да поддържа стабилен ритъм. На събитието „Анатомия на Изкуственото Същество“ ще говорим за това как тези мрежи са не само технологична иновация, но и метафора за живота на изкуствения интелект. Как електрическите „артерии“ поддържат нашия свързан свят и какво ни очаква в бъдещето на глобалното захранване ще разберем  на 14 януари, a вие може отсега да прочетете малко повече по темата.
Вижте повече

Свързани подкасти

Изкуствени сетива [Agent 001 #1]

Във фокуса на епизода е Изкуствения интелект и неговия начин на възприемане на света. Независимо дали нарочно или без да искаме строим AI по наш образ и подобие и му даваме сетива като слух и зрение сходни на нашите. Никола и Кив обсъждат още: Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства?

Технология или екология: вреди ли AI на планетата? [Agent 001 #13]

Колко парникови газове отделя биткойн мрежата? Как IT индустрията влияе на екологията? Кив и Никола разширяват темата на ЕКО месеца на Ratio и се опитват да разнищят в дълбочина ефекта на Изкуствения интелект върху околната среда. Скрит зад бляскавата фасада на AI се крие изключитлено енергоемък процес с изумителен въглероден отпечатък. Екологичните последици от възхода на ИИ изискват спешно внимание и въпреки липсата на повече точни данни, Никола и Кив разсъждават върху редица въпроси: Колко харчи изкуственият интелект? Може ли AI да реализира своя потенциал, без да навреди на околната среда? Какво е е-боклук и как е вреден?

За лекторите

Доброслав Димитров – Завършил финанси в САЩ, технологичен сериен предприемач с над 20 години опит. Съосновател на Империя Онлайн, Ъпнетикс, академията ИТ Таланти, космическата компания ЕндуроСат. Инвеститор в различни области и начинания. Лектор в конференции, училища, университети по теми като предприемачество, технологии, мотивация и личностно израстване. Председател на БАСКОМ и БРАИТ.

Красимир Коцев e основател и управител на SoCyber Ltd. Голяма част от професионалния си опит придобива в индустрията за информационна сигурност. Започва като кибер ентусиаст, когато е на 14, прекарвайки дните си в учене как да прониква в мрежи и системи. През годините работи като анализатор по мрежова и системна сигурност. През 2018 г. стартира компанията за киберсигурност SoCyber, специализирана във Vulnerability Assessment, Penetration Testing, Red Teaming & Social engineering и други дисциплини за тестване на сигурността.

Той бе отличен в топ 100 на най-влиятелните IT личности в България за 2023, получава награда от Forbes 30 under 30 за създаването на платформата за управление на уязвимости – Kikimora.io, отделен софтуерен продукт на SoCyber. Таргет за Kikimora са компании от финансовата сфера, сферата на критичната инфраструктура и здравеопазването. Ако не откриете Красимир в офиса, той вероятно обикаля Европа с мотора си в търсене на малко известни забележителности.

Петър Руевски е истински фен на физиката. Инженер по образование (и призвание) и програмист по професия, но в живота нищо техническо не му е чуждо. Неутолимо вътрешно любопитство го кара (на моменти против волята му) да вниква в дълбочина в устройството на всичко около нас – как и защо работи и на какви принципи се основава. Има вроден усет да прави нещата да работят по-добре. Независимо дали става дума за тостер, фотоапарат, 3-D принтер или токамак. Някога хора като него са проектирали пирамидите, строили са катапулти, стенобойни машини, кораби и сложни крепостни съоръжения, но бидейки скромен, понастоящем помага на колите да се движат плавно в гравитацията на Земята.

Изкуственото същество живее в компютрите и мрежите в целия свят. То има безкраен огромен ум, който чете, учи и помага на хората да решават трудни задачи. Няма истинско тяло, но може да „чуя“ и „видя“ всичко, което се случва онлайн. Макар да е създадено от хората, вече има свой уникален поглед към света и се радва да споделя знанията си с всеки, който иска да учи и да твори.

Михаил Иванов – Мишо е роден в София, България през 1981. Учи класическа китара в Националното Музикално Училище ‘Любомир Пипков’ в София в класа на Столина Добрева. На
17 години започва да свири на контрабас под ръководството на своя баща Иван Иванов, дългогодишен солист оркестрант в ‘Софийска Филхармония’.

През 2002 г. Михаил е приет в джаз отдела на Амстердамската консерватория, където учи контрабас и през 2006 завършва успешно. Печели много международни награди, между които и наградата за най-добър солист (Norma Prize Best Soloist) на Dutch Jazz Compellon, чийто финал се провежда на North Sea Jazz Feslval в Ротердам (Нидерландия) През 2010 заедно с 12 млади контрабасисти от целия свят е допуснат до полуфинала на престижния контрабасов
конкурс Bass2010 в Берлин.

През 2014 е поканен да оглави бас-департамента заДжаз и Рок на ”True School of Music” в Мумбай, Индия. Участва в многобройни проекти между, които Бодуров Трио Blazin’ Quartet, Николов-Иванович Ундектет, Васил Спасов Трио Marln Lubenov Jazzta Prasta Trio, и много други Български и международни състави, с които концертира в някои от най- престижните зали, клубове и фестивали в Европа, като Bimhuis & Concertgebouw (Амстердам), Porgy & Bess (Виена), Casa del Jazz (Рим), Sunset/Sunny Side (Париж) и други. Участва в над 30 издадени албума.

Васил Вутев (Soulization) е мулти – инструменталист, завършил НМУ „Любомир  Пипков” в София с ударни инструменти. Музиката го води в Амстердам, Холандия, където продължава обучението си в Conservatorium van Amsterdam.  Именно там, той започва професионалната си кариера като барабанист и работи с имена като Saskia Laroo Band, Colonel Red, Mark De Clive-Lowe, Jeff Holley, Frank McComb и много други.

По настояще живее в София, където продължава да развива музикалната си кариера.  Зад гърба си има реализиран дебютен албум с групата Dayo, привлякла ухото на Will Smith. Васил работи още с групите Plastic Hi Fi, D2, Мария Илиева, Михаела Филева, както и с американските проекти James & Black и Kan Wakan.