Какво правим, когато си спомняме? По детски, изглежда сякаш проиграваме запис на нашето преживяване, който е прилежно каталогизиран в някое от многото шкафчета на администрацията на съзнанието ни. И както обикновено се случва в администрацията, неща се загубват или са депресиращо некачествени.
В “Case Study: Taxi Driver” с Владислав Лепоев (артист) и Били Пешев (невробиолог) ще направим опит да дисектираме един конкретен реален спомен посредством изкуство и наука.
Това което наричаме спомен е мисъл, която се заражда в момента, не е пряк достъп до запис. Ние не сме компютри, на които можеш да натиснеш “save” или “delete” на спомена. Човешката памет е много по-сложна и по-трудно разбираема от компютърната. Различните спомени имат различна тежест и яркост. Паметта е субективна и продуктивна.
На 5 декември ще се разровим в най-фините настройки и функции на човека – паметта, мисълта и съзнанието и ще повдигнем важни въпроси като:
- Какво се случва, когато паметта руши?
- Какво изграждат травматичните преживявания?
- Кога споменът преминава във фантазия?
- Може ли да се управлява паметта?
Това по-различно събитие, което включва научна дискусия и видео прожекция, ще завърши и със специална музикална селекция от Иво Чалъков (ex-Gravity Co, Ape men).
Подготвяме го от доста време и за първи път правим нещо в такъв формат. Надяваме се да ви хареса.
Програма
19:00 – отваряме врати
19:00 – 20:00 – Музикална селекция от Иво Чалъков
20:00 – 20:25 – Владислав Лепоев: презентация и представяне на филма Case study: Taxi driver
20:25 – 20:30 – Филм
20:30 – 21:15 – Дискусия между Владo Лепоев и Били Пешев
21:15 – 21:30 – Q & A въпроси
21:30 – 22:30 – Музикална селекция от Иво Чалъков
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
Събитието няма да бъде записвано, можете да го видите само наживо!
За лекторите:
Владислав Лепоев минава през различните направления на визуалното – дизайн, типография, фотография, видео, за да стигне до точката, в която всички те се пресичат. Сред основните членове е на алтернативни фотографски групи и арт студиа в България от близкото минало. Основател е на студио, с основна дейност създаването на кавър арт за музика, филми, книги и театър за българския и чуждия пазар. Естественото му продължение се оказва снимането за филмови продукции и разширяването на портфолиото му с все по-коцептуални и цялостни визуални проекти. По настоящем се занимава с визуална антропология, видео фотография и социална фотография. Издател e на списанието “Stream of Consciousness” и директор нa Център за визуални изследвания.
Богомил Пешев има задълбочени интереси в областта на невробиологията на паметта. Конкретните интереси, върху които работи, са свързани с физиологичните процеси и анатомичните структури обвързани с емоционалната модулация на дълготрайната епизодична памет, патологичните изменения на паметта при афективните и други психични разтройства. Концепцията за постоянно променящата се мозъчна архитектура в унисон с постоянно променящата се среда, е основната мотивация в неговия стремеж към изследователска и преподавателска кариера. Понастоящем, Богомил работи като биолог в направлението “Поведенческа невробиология” на Институт по Невробиология на БАН. Една от големите му цели е популяризирането на невронауките в България и запознаването на масовата аудитория със значението на напредъка в тази област на биологията.