Данните са навсякъде около нас и ако успеем да ги разчетем, могат да ни покажат изцяло нов свят и да се превърнат в мощен инструмент за човека.
На 30 януари ще срещнем на сцената “Данните и хората”. Нашите лектори Никола Тулечки, Жоро Пенчев, Доброслав Димитров и Иван Иванов ще ни разкажат как данните все повече осмислят света на хората.
В забързания свят на технологиите AI и Data Science набират голяма популярност и трансформират различни индустрии, като постепенно оформят бъдещето на взаимодействието между машини и данни. Ще обсъдим как могат да си колаборират тези две области и човечеството да извлече максимума от това. Ще разгледаме ползите от използването на ИИ в сферата на образованието и как децата бързо се научават да “промпват”. Ще разберем и как правилното разчитане и използване на данните би могло да доведе до създаването на т.нар. “умни градове”.
Ще обсъдим защо данните се възприемат като валута в бизнес средата и ще търсим отговори на въпроси, като:
- Как данните свързват хората със средата, в която живеят и защо те са ключ към по-здрава демокрация?
- Защо решихме да правим изцяло български LLM (голям езиков модел) и как подготвихме български данни за да го обучим?
- Точно колко по-продуктивни ни прави генеративният изкуствен интелект и какво значи това за подрастващото поколение?
Очакваме ви на 30 януари, за да отключим заедно цифровия свят на Data Science и AI.
Събитието се осъществява със съдействието на “Данни за добро” и “Общество” и с подкрепата на Ontotext.
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
За лекторите
Никола Тулечки е лингвист, експерт по данни и част е от екипа на http://Factcheck.bg – първата платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите. Завършил е докторантура в Тулуза (Франция) върху приложенията на автоматична обработка на езика на доклади за инциденти в авиацията. Работи като експерт по данни в “Онтотекст” от 2017 година, където основно се занимава със семантично моделиране и интегриране на данни.
Жоро Пенчев е софтуерен специалист с над двадесет годишен опит в управлението, осъществяването и бизнес развитието на софтуерни проекти. Притежава дългогодишна биография в гражданския сектор по теми от областта на електронно управление, иновации и предприемачество, образование, градски политики и планиране. Съветник на министъра на електронното управление, вицепремиера по ефективно управление и министъра на икономиката, в които роли участва активно в изготвянето на националните политики и проекти в областта на данни, дигитализация, оперативна съвместимост и електронни услуги. Преподава в Института за публична администрация и консултира редица администрации в областта на политики за данните и стратегическо планиране. Координирал е работата в областта на управление, икономика и технологии в изработване на дългосрочната стратегия за развитие на столицата, а понастоящем отговаря за стратегическото развитие и политиките за дигитализация, планиране и данни в “Екипът на София”. Председател на управителния съвет на фондация “Общество.бг” и част от екипа, създал първия национален портал за отворени данни и инициатор на успешната кампания за отворен код в публичните софтуерни проекти.
Доброслав Димитров – Завършил финанси в САЩ, технологичен сериен предприемач с над 20 години опит. Съосновател на Империя Онлайн, Ъпнетикс, академията ИТ Таланти, космическата компания ЕндуроСат. Инвеститор в различни области и начинания. Лектор в конференции, училища, университети по теми като предприемачество, технологии, мотивация и личностно израстване. Председател на БАСКОМ и БРАИТ.
Иван Иванов e завършил магистратура по компютърни науки в Бонския университет в Германия. Занимава се професионално с машинно самообучение от 2016 година. Работил е по индустриални решения с изкуствен интелект в сфери като predictive maintenance, demand forecasting, recommendation systems, graph learning. Съосновател е на организацията „Данни за добро“, която подпомага граждански организации за решаване на социално значими проблеми чрез обработка и анализ на данни. Съосновател е на стартиращата компания „Labsi“, която предлага мобилно приложение, с което хората могат да следят здравето си.