Мутации |

Мутации

10.02.2025 ( 19:00 ) | Строежа | ВХОД: 20/25

Каква е тайната на промяната – малки, невидими мутации или внезапни еволюционни скокове?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас непрекъснато се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? 

На 10 февруари ще се гмурнем дълбоко в темата за мутациите  – от биологията и молекулярната ембриология до езиковата еволюция. Ще търсим отговори на въпроса как промяната се случва – постепенно или рязко, случайно или закономерно, и как влияе на индивида, вида и обществото.

На “Мутации” Д-р Петър Ефтимов ще разгледа биологичната страна на мутациите – как те движат еволюцията, защо понякога са предимство, а друг път – катастрофа, и как работи механизмът на скокообразната еволюция. Лингвистът Тихомир Рангелов ще ни разкаже за „мутациите“ в езика – кога и как се променят думите, защо географията и културата оставят своя отпечатък върху речта ни и дали езикът еволюира по същите правила, както биологичните видове. А проф. д.н. Стоян Ставру ще ни отведе в още по-необичайна посока – към телесните трансформации и фантастичните мутации на човешката морфология. Какво е „насекомизация“ и как инсектното въображаемо се преплита с начина, по който си представяме бъдещето на човешкото тяло?

Ще обсъдим въпроси като:

  • Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и цялата история на живота?
  • Дали езикът се променя постепенно или преминава през резки „мутации“?
  • Какво свързва Дарвинизма, генетичните мутации и еволюцията на езиковото разнообразие?
  • Може ли бъдещето да доведе до радикални телесни трансформации – и как си ги представяме в културата и науката?

Готови ли сте да видите света през призмата на мутациите? Очакваме ви на 10 февруари! 

Билети

Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking “Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Предварителна продажба / Pre-sale
Билет на специална цена преди датата на събитието.
лв. 20.00
Unlimited
Виртуален билет за запис / Virtual recording
Билет за запис от събитието, който ще ви изпратим около седмица след него.
лв. 5.00
Unlimited

За лекторите

Тихомир Рангелов е завършил Скандинавистика в СУ, Исландска филология и Компютърна лингвистика в Исландия и има докторска степен от Университета Уайкато в Нова Зеландия. Научен сътрудник е в Института “Макс Планк” по еволюционна антропология в Лайпциг, Германия. Научната му дейност е базирана на теренна работа върху застрашени езици, които се говорят във Вануату – държава в Тихия океан с невероятно езиково разнообразие.

Публикувал е и работи в сферата на документирането на застрашени езици, еволюцията на езика, езиковата екология, фонетика и фонология, морфосинтаксис. Живо го интересува взаимодействието между езика и обществото, например кои са факторите, които движат еволюцията на езика като феномен, и на отделните езици. Изследва какво стои зад голямото езиково разнообразие в някои части на света. Преподавал е в СУ и Мюнхенския Университет. 

Д-р Петър Ефтимов завършва Ветеринарна медицина през 2006г. в ЛТУ гр. София. Веднага след това започва работа в клиника “Анимо”, а по-късно и в Централна Ветеринарна Клиника, където работи до 2011г. Има интереси в областта на регенеративната медицина, терапия на екзотични домашни любимци и диви животни. През 2012 г. завършва и специалност Молекулярна биология, към СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2017 г. защитава докторска степен по Молекулярна биология в катедрата по Биохимия на Биологическия факултет към СУ, а от юни 2018 работи като главен асистент по хистология и ембриология в същия факултет. Петър е любител-астроном, и един от випускниците на магистърска програма “Астрономия и популяризация на астрономията” на Физическия Факултет към СУ “Св. Климент Охридски”. В момента следва философия, защото смята, че това е едно от главните интелектуални предизвикателства в човешкия живот.

Д-р Ефтимов проявява особен интерес към еволюционната биология на развитието и астробиологията и от 2024г. е съ-ръководител на интердисциплинарната магистърска програма Астробиология – съвместен проект на природните факултети на СУ Св. Климент Охридски.

Проф. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при Българската академия на науките. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател е на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!“ и съосновател и главен редактор на експертна правна система ЛЕКСЕБРА.