Невробиологията и музиката се пресичат на “Ноти и неврони”, за да разберем как реагира мозъкът ни, когато слушаме любимите си песни.
Човешкото ухо непрекъснато се опитва да улови различни звукови вълни и да ги интерпретира в информация, която мозъкът може да обработи и съответно да определи дали това е музика, реч или шум.
Но как успява мозъкът да филтрира различните звуци, които чуваме едновременно? На 19 декември ще търсим отговор на този въпрос и ще изследваме сложните механизми, включени в кодирането на звукова информация и ще проследим мозъчната активност при слушането на музика.
С лекторите Александър Иванов (невробиолог), Илия Григоров – Григовор (рапър) и Мила Михова (оперна певица) ще обсъдим още:
– Как мозъкът се адаптира към различни звукови феномени и акустични среди?
– Как се създава ритъмът?
– Какво представлява фониатрията?
– Как работи слуховата памет?
Елате на 19 декември, когато ще разгледаме мозъка като наш вътрешен “диригент” и ще се опитаме да разберем как дирижира симфонията от звуци около нас.
Програма
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:45 – Илия Григоров – Григовор и Александър Иванов
20:45 – 21:00 – почивка
21:00 – 21:40 – Мила Михова и Александър Иванов
21:40 – 21:50 – почивка
21:50 – 22:30 – Дискусия Илия Григоров, Мила Михова, Александър Иванов и Q & A
22:30 – закриване
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
Благодарим много на всички за интереса към събитието! Билетите ни за присъствие на място са разпродадени и няма да продаваме такива и на входа. Ако темата за музиката и мозъчната активация при слушане на любими песни ви е интересна, може да наваксате с темата като си вземете виртуален билет за достъп до записа ни.
За лекторите
Илия Григоров – Григовор е рапър и музикант. Музиката е голяма негова страст. Освен с музикалните тонове обича да играе с думите от малък, което му помага в писането на текстовете за песни. От тази му страст и произлиза прякора му Григовор, заигравка с фамилията Григоров.
Мила Михова е родена в София. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Учи пеене при Дарина Такова и при експерта по метода Voice Craft – Лукреция Меса. Стипендиант е на фондация „Райна Кабаиванска” към Нов български университет и фондация „Борис Христов” в Националната академия „Санта Чечилия” в Рим, където специализира при Рената Скотто. В момента учи докторантура в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.
През август 2015 г. дебютира като Фиордилиджи в „Така правят всички“ от В. А. Моцарт на оперния фестивал Опероса в Херцег Нови, Черна гора. Следват редица международни изяви и през 2018 г. е избрана да се включи в Accademia Rossiniana „Alberto Zedda” на Росиниевия оперен фестивал в Пезаро – Италия. Там участва в множество майсторски класове, семинари и концерти и дебютира като Мадам Кортезе в „Пътуване до Реймс” от Росини в Teatro Rossini. Тя участва като солист в изпълнението на „Стабат матер” от Росини в България и „Малка тържествена меса” в Le Grand Amphitheatre de la Sorbonne – Париж (в концерт организиран от ROF). Има богата концертна дейност в Италия, Испания, Германия и др.
По покана на фестивала PIANISSIMO заедно с Николай Стойков създават проекта BJORK Alternative, който представя исландската изпълнителка и композиторка Бьорк с аранжименти на някои от най-известните ѝ песни във версия за оперна певица и акомпанимент на клавесин, челеста и пиано. По покана на Radio France Musique, изпълняват на живо капсулна версия на този проект, излъчван от Theatre de l’Alliance Francaise в Париж. През 2021 г. реализира рециталите „Славеят и Розата” и „Другото белканто” с пианистката Василена Атанасова.
Александър Иванов е на 31 години, завършил НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, София с профил Биология и биотехнологии. Завършва комбиниран бакалавър и магистър по биохимия в University of Oxford с отличие. Има завършена магистратура по невронаука, отново в University of Oxford. Наскоро получава и докторска степен по Системна и изчислителна невронаука, също в Оксфорд, където работи на тема „Компютърни модели на слуховата кора и обработка на звукова информация“, а също публикува няколко статии в престижни журнали по темата.
Носител на престижната стипендия Cristopher Welch, присъждана на трима Нобелови лауреати. Има успешно завършени научни стажове в Cambridge University, Princeton University и IMB, Майнц, Германия. Бивш председател на Българското студентско общество в Оксфорд. Към момента работи като Data scientist в престижната британската компания Faculty AI, която се занимава с изследване, разработки и консултантска дейност в областта на изкуствения интелект.