Този епизод на Ratio Online e част от Ratio Месец на Космоса. В него ще си говорим за:
💫 Какво точно представляват галактиките и какво ни говорят те за историята и за бъдещето на Вселената?
💥 Опасна ли е радиоактивността в гранитните плотове и камъни в дома, ако храната ни е била в близко sъприкосновение с тях? Отговорът ще научим в рубриката “Няма глупави въпроси”.
📌А в „DaFact“ ще разберем къде можем да намерим Пакман в нощното небе.
Едва допреди 100 години учените не са знаели дали има други галактики или нашият Млечен път е цялата Вселена. Днес не само знаем, че галактиките са тухлите, от които е изградена Вселената, но сме наблюдавали и каталогизирали над 100 милиона галактики. Знаем и че много от тях съдържат стотици милиарди звезди. 💫
Но от какви компоненти са съставени и как са групирани? Как знаем размерите им и разстоянията до тях? На тези и още много други въпроси за галактиките ще отговорим на 6 октомври. Ще се опитаме да изградим цялостна картина в големи мащаби, като извървим заедно пътя от разнообразието и визуалната красота на галактиките до идейната красота на структурата на Вселената и вида, в който я наблюдаваме. Няма да можем да отговорим на всички въпроси, но тези, които ще зададем, може би ще останат с нас дълго време.
Александър Куртенков е изследовател към Института по астрономия с НАО, БАН. През 2017г. защитава докторантура в Софийския университет на тема “Звездни сливания”. Занимава се предимно със звездна астрофизика, изследвайки обекти в нашата и най-близките галактики. От 2010 г. е оператор на най-големия телескоп в България – 2-метровия телескоп в обсерваторията на Рожен. Занимава се активно с гимназиално образование: от 2014 г. проверява и съставя задачи за Националната олимпиада по астрономия, а от 2020 г. е един от националните координатори за астрономическо образование в България към Международния астрономически съюз.