Можем ли да измерим времето? Дали сега върви по-бързо отколкото в миналото или това е само вътрешно усещане?
Времето е навсякъде около нас и в нас, а всъщност знаем толкова малко за него. На 27 февруари ще обединим философията, литература и науката, за да разберем какво е “Време”.
Ще се върнем в миналото, когато египтяните са вярвали, че всяка сутрин Богинята Вселена ражда Бог Слънце и всяка вечер го изяжда и ще стигнем до забързаното днес, когато минутите и часовете дирижират ежедневието ни. Мерим го в кучешки, космически години, минути, часове, а знаем ли всъщност какво точно мерим?
Освен като мерителна единица ще задълбаем по-дълбоко в понятието за време и ще се опитаме да разберем как бихме живяли, ако не знаехме, че “нямаме време”. Ще проследим връзката му с изкуството и с човека и ще обсъдим влиянието му върху тях.
С нашите лектори Здравка Евтимова, Стоян Ставру, Дарин Тенев, Виктор Данчев ще обсъдим редица “времеви” въпроси :
- Как се създава различно време и се изобразява в литературата и културата?
- Съществуват ли паралелни светове?
- Може ли да пътуваме във времето?
Очакваме ви на 27 февруари, когато не обещаваме да спрем времето, но със сигурност ще се потим в него и ще го разгледаме във всичките му аспекти.
Събитието е в рамките на серията Vox Nihili като възобновява поредицата от 2017 г. със съвместни инициативи на живо между Ratio и Предизвикай правото!
Програма
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:05 откриване
20:05 – 20:40 Лирика на времето Здравка Евтимова и Дарин Тенев
20:40 – 20:55 почивка
20:55 – 21:20 Какво е времето?
21:20 – 21:35 почивка
21:35 -22:30 – дискусия и Q & A
22:30 – закриване
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
За лекторите
Здравка Евтимова е носителка на редица литературни награди, сред които Златен ланец, Чудомир, Блага Димитрова, Балканика, Роман на годината 2015 на Националния дарителски фонд 13 века България (за „Една и съща река“). През 2019 г. на Здравка Евтимова е присъдена Националната литературна награда Христо Г. Данов – за цялостен принос към българската духовност, а през октомври 2021 г. зрителите на Българската национална телевизия я избират за своя любим български автор.
Последният ѝ роман „Резерват за хора и вълци“ бе отличен с Цветето на Хеликон като най-продаваната книга в книжарската верига през 2022 г. Романи и сборници с разкази на Здравка Евтимова са публикувани не само в България, но и в САЩ, Великобритания, Гърция, Канада, Израел, Италия, Китай, Франция, Сърбия, Северна Македония, Словения. През 2023 г. е удостоена с новоучередена награда за фантастика в Съединените щати за романа „Той носи моето мълчание“.
Дарин Тенев е деконструктивист. Доцент по теория на литературата в Софийския университет;
преподава и в Пловдивския университет. Като втора специалност завършва японистика и се
занимава и с японска литература и философия.
Има три издадени книги – Фикция и образ. Модели (2012); Отклонения. Опити върху Жак Дерида
(2013); Три лекции върху Хайдегер. Модалност и индексичност в Битие и време (2023). Преводач на Дадзай Осаму („Провалът на човека“), Жак Лакан (“Écrits“) и др. Изнасял е лекции в Токио, Киото, Берлин, Мюнстер, Венеция, Ню Йорк.
Проф. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при Българската академия на науките. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател е на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!“ и съосновател и главен редактор на експертна правна система ЛЕКСЕБРА.
Д-р Виктор Данчев е Технически Директор в EnduroSat и PhD по Теоретична Физика в Софийски Университет. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числени методи в програмирането и гравитация.
От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – Космически Предизвикателства, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
===
Локация на събитието – Sofia Live Club