В серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!“, изследваме пресечните точки на науката и етиката.
В този епизод на подкаст-серията “Vox Nihili” говорим по една сложна тема: срещаме се с мозъчната смърт.
Любо и Стоян обсъждат:
Що е то смърт в България се определя в една кратка наредба на министъра на здравеопазването от 2004 г. В нея кардио-пулмоналната смърт („класическата“ смърт“) е дефинирана като трайно и необратимо прекратяване на функциите на кръвообращението и дишането. Освен нея обаче, министърът е признал и съществуването на т.нар. мозъчна смърт, при която е налице трайно и необратимо спиране на всички функции на главния мозък при налична сърдечна дейност. Разбира се, това може да се промени по едноличното решение на всеки следващ министър с приемането на нова наредба или с изменението на настоящата. Или не? Има ли нещо, което да дава „същността“ на мозъчната смърт. Това беше въпросът на днешния ни разговор.
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук.
Дата на записа: 18 януари 2022 г.
Стоян Ставру е български юрист и философ. Той е доцент в секция “Етически изседвания” на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Нов български университет. Автор на първата книга по биоправо в България”„Видения в Кутията на Пандора. Биоправо“ (2014).
Тази мини-серия в Ratio Podcast изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в дистанционен аудио формат.
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO