Защо геолозите облизват камъни и еднакъв ли е броят косми в двете ноздри на човек?
Отговорите на тези странни въпроси търсят учени, които участват в ИгНобеловите награди или известни още като Антинобелови. Изследванията в науката понякога могат да имат и други измерения, които макар и на пръв поглед да изглеждат нелепо, не означава, че са лишени от научна стойност.
В епизода Никола и Петко обсъждат предстоящата церемония за Антинобеловите награди, чиято основна цел е да покаже “постижения, които първо карат хората да се смеят, а след това да мислят”.
Освен за забавни научни изследвания, разговарят и за завършилият наскоро, успешен първи тест на апарата Гаганиян за Индийската космическа агенция ISRO. Главната цел на този тестови полет, наречен TV D1 бе да тества системата за изстрелване и спасяване на екипажния модул Gaganyaan.
От епизода ще разберете още каква е новата концепция за павиране на Луната и кои са носителите на Антинобеловите награди за 2023 г. в отделните научни области.
Слушайте ни за седмичната си доза наука!
Ratio Weekly епизодите са нашата импровизирана научна новинарска емисия, в която ви представяме най-новите открития и най-интересните постижения на науката. В тази мини-серия на Ratio Podcast говорим за неща като това как да общуваме ефективно с котките, защо китовете се самоубиват и какво живее на Венера.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO