Какво е общото между шоколада, киселото мляко и хляба? Какъв е еволюционният смисъл на изисканото небце? Защо някои аромати имат силата да ни върнат в детството?
Това може би звучи като серия философски въпроси, но истината е, че всеки от тях има конкретен научен отговор. В основата на вкусовете ни стои микробиология, физика, психология и още… И за всички тези елементи ще говорим на “Кисело и вкусно”!
Ще започнем с един процес, който е толкова общовалиден и многолик, че ражда серия любими храни, от соевия сос през виното и бирата, до шоколада. За ферментацията в детайли ще научим от Антон Васев, основател на SoFerments, лаборатория за ферментация с японски техники и родни продукти. Той ще ни разкаже:
- Какво всъщност представлява ферментацията и как тя прави раната по-вкусна?
- Кое кара любимите ни храни да ферментират?
- Какви видове ферментация са по-познати у нас и какви “екзотични ферментации” вече си проправят път в чиниите ни?
- Какво е и как се получава “петият вкус” умами?
- Защо соевият сос и мисо пастите са толкова вкусни и как се ражда умамито в тях?
Ще погледнем вкуса и ароматите от невробиологична гледна точка и ще ги свържем с паметта. С невробиолога Богомил Пешев ще обсъдим:
- Какъв е еволюционният смисъл на вкуса?
- Какво ни кара да повръщаме и защо от едни храни ни се повдига, а от други не?
- Как вкусът и ароматите могат да бъдат модулатори на паметта и човешките преживявания?
- Кои храни стимулират паметта?
- Защо ароматите са толкова ефикасен “уред за спомняне”?
Независимо дали обожавате кориандър или смятате, че трябва да бъде забранен със закон, ще ви очакваме на 19 юли от 19:00 в кино “Cabana”, за да си поговорим искрено и лично за киселото и вкусното!
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.
Програма
19:00 – Отваряме врати
20:00 – Начало на събитието
20:05 – Ферментация с Антон Васев
20:35 – Почивка
20:45 – Вкус и памет с Богомил Пешев
21:15 – Почивка
21:30 – Q&A сесия с въпроси от публиката
22:30 – закриване
За лекторите
Антон Васев се занимава с готвене от близо 20 години, а в момента изследва мистериозните и пределно вкусни процеси по ферментация на продукти. Той е убеден, че почти всичко е годно за консумация след подходящата обработка и е единствено въпрос на креативност.
Богомил Пешев има задълбочени интереси в областта на невробиологията на паметта. Конкретните интереси, върху които работи, са свързани с физиологичните процеси и анатомичните структури обвързани с емоционалната модулация на дълготрайната епизодична памет, ролята на съня за консолидацията и транформацията на спомените, патологичните изменения на паметта при афективните и други психични разтройства. Понастоящем, Богомил е част от магистърска програма по физиология на животните и човека към Биологически факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.