Какво ще стане, ако Земята спре да се върти около оста си? Или пък хората, небесните тела и времето изведнъж станат неподвижни?
Движението е толкова естествен процес в природата, че рядко се замисляме какво огромно значение има то за човечеството и за Вселената.
На следващото ни събитие “Движение” ще погледнем през призмата на науката и спорта, за да разнищим различните аспекти на движението. С нашите лектори Лазар Радков, Стефани Ханджийска и Данаил Брезов ще разгледаме ползите от двигателна активност за човешкото тяло и ще търсим научното обяснение чрез физичните закони.
Ще се потопим в магията на танцовото изкуство, за да разберем как влияе не само на физическото ни здраве, но и на менталното. Ще излезем от границите на нашата планета, за да обсъдим “космическия танц” на небесните тела и гравитационните сили и ще повдигнем редица въпроси, сред които:
- Как се отразяват движението и спорта на мозъка и психичното ни здраве?
- Еднакво важни ли са състоянието на покой и на движение?
- Какви са последиците за нашето здраве от заседналия начин на живот?
Елате на 13 февруари да се “раздвижим” заедно и да разберем повече за силата и значението на движението ни ежедневието ни.
Програма
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:05 откриване
20:05 – 20:25 – Данаил Брезов
20:25 – 20:30 почивка
20:30 – 20:55 – Лазар Радков
20:55 – 21:00 почивка
21:00 – 21:30 – Стефани Ханджийска
21:30 – 21:40 почивка
21:40 – 22:20 – дискусия и Q & A
22:30 – закриване
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
За лекторите
Лазар Радков – повечето хора познават Лазар Радков покрай “Капачки за Бъдеще”. Преди да започне да се занимава с доброволчество и благотворителност, да организира хиляди хора, да дарят десетки кувьози, линейки и т.н. ,Лазар Радков помага на хората да подобряват кондицията, здравето и двигателната си култура.
Създава екип от персонални треньори, които през годините са помогнати на над 8000 души да подобрят начина, по който се чувстват, по който изглеждат и да спрат да ги болят нещата, които ги болят. Силно вярва, че редовното движение без ексцесии е един от начините да подобрим качеството на своя живот.
Стефани Ханджийска е български хореограф, танцов артист и учител по движение базиран между България и Великобритания. Тя е носител на наградите на Столична Община и награда “ИМПУЛС” за ярки постижения в областта на културата, и е номинирана за награда “ИКАР” за съвременен танц и пърформанс.
Представленията ѝ са селектирани от международни форуми като фестивала Dance Umbrella, Resolution festival в Лондон, Великобритания, The Place център за съвременен танц в Лондон, Rambert Dance, ImPulsTanz фестивал във Виена, Антистатик, Moving Body, ОNE DANCE WEEK и АСТ Фестивал в България. Завършва с отличие магистър Съвременен танц със специализация Хореография в London Contemporary Dance School, както и бакалавър “Танцов театър” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” с отличие. Работи като професионален танцьор в трупата на балет “Арабеск” 2014-2016та година.
Ханджийска работи в полето на съвременния танц и танцовия филм. Автор е танцовите филми “Поглед от ръба” (2020) и “INNER BLOOM” (2021), “Жената, която уши знамето” и в момента работи върху четвъртият си филм “ЗАЕК”, който ще бъде представен в Топлоцентрала София премиерно през март 2024.
От 2016та година, Стефани е председател и програмен директор на фондация “Човек с шапка” – българска неправителствена организация, която има за мисия да развива танца и танцовото кино в България. От 2020 г, Стефани, заедно със Силвия Чернева и Коста Каракашян организират програмата Фокус Кино Танц, която има за цел да развива танцовия филм в България чрез обучителна програма за артисти, продукция на нови професионални танцови филми, турне на танцови филми в малки градове и села и работа с младежи и подрастващи.
Отделно от културния сектор, Стефани работи като учител с непрофесионалисти в областта на движението и преподава йога, пилатес, barre и танц за непрофесионалисти в Лондон и София. Автор е и на метода “Танцьор в Общността” (Dancer in the Community), който прави танцът достъпен за непрофесионални танцьори в България и Лондон.
Данаил Брезов е доцент в УАСГ – бакалавър по физика, магистър и доктор по математика, възпитаник на Софийския Университет, Института по механика към БАН и езиковата гимназия в Стара Загора. Научната му работа е свързана с описанието на пространствените движения в класическата, квантова и релативистка физика. Получените от него теоретични резултати се използват активно в роботиката и навигацията, компютърното зрение и изкуствения интелект.
През последните години се занимава и с разработката на машинни модели за симулиране и прогнозиране на сложни стохастични процеси – от динамика на трафика до физиология. Част е от интердисциплинарен екип, който изследва ефектите от шума и замърсяването върху здравето.
Д-р Брезов е дългогодишен преподавател по математика и физика в технически университети и частни училища, автор/съавтор на 40 научни публикации и 3 учебника. Участва в организацията на международни конференции, летни школи и студентски олимпиади. Канен е като гост-лектор (респ. гост-изследовател) в Чехия, Италия, Швеция, Румъния, Турция, Мароко, Индия и Израел.
В свободното си време се занимава с музика (свири на бас в суинг-банда) и публицистика (пише анализи и коментари за няколко онлайн-издания), любител е на разходки в планината и на котки.