Днешният епизод “Ratio Weekly” е малко по-различен – вместо за актуално събитие, говорим за актуална годишнина. С наближаването на 20-годишнината от атентатите в САЩ на 11 септември решихме да поговорим за травмата и паметта.
Често казваме, че всеки помни къде е бил, когато е чул новината за терористичните актове. Но доколко паметта ни е правдиво отражение на реалността? Как се променят спомените ни с времето и как се отразяват травматичните събития на способността ни да помним? И как се отразяват такива събития на детската психика?
По тези теми говорим с Богомил Пешев, студент по Биология с научни интереси в сферата на невробилогията, и Иван Греченлиев, специализант в клиниката по детска психиатрия “Св. Никола”.
Епизодът е вдъхновен от новата документална поредица на National Geographic „11 СЕПТЕМВРИ: ЕДИН ДЕН В АМЕРИКА“, която описва събитията от 11 септември 2001 г. през очите на очевидци. Шестте ѝ епизода ще бъдат излъчени в четири поредни вечери от 22 ч. по National Geographic, а първия очакваме на 1 септември, в същия час.
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio тук.
Ratio Weekly епизодите са нашата импровизирана научна новинарска емисия, в която ви представяме най-новите открития и най-интересните постижения на науката. В тази мини-серия на Ratio Podcast говорим за неща като това как да общуваме ефективно с котките, защо китовете се самоубиват и какво живее на Венера.
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO