Изкуствен интелект (AI) |

Изкуствен интелект (AI)

Страницата AI & Ratio е вашият портал към света на изкуствения интелект, представен през любопитния поглед на екипа на Ratio. Тук ще откриете видеа и подкасти, които разглеждат какво се случва, когато технологиите и човешкият ум се срещнат. Темите обхващат всичко от напредъка на големите езикови модели и генеративния ИИ до етичните дилеми, които възникват около автономните системи, роботиката и бъдещето на човечеството.  Ще намерите както популярни обяснения на сложни концепции, така и дискусии за културните и социални последици от развитието на изкуствения интелект. Ако се питате дали AI може да бъде творец, какво ни чака в ерата на машинното обучение и къде минава границата между човешко и изкуствено – това е мястото за вас.

За данните и хората

 

Данните са навсякъде около нас и ако успеем да ги разчетем, могат да ни покажат изцяло нов свят и да се превърнат в мощен инструмент за човека. Никола Тулечки, Жоро Пенчев, Доброслав Димитров и Иван Иванов ще ни разкажат във видеото как данните все повече осмислят света на хората. Разглеждат ползите от използването на ИИ в сферата на образованието и как децата бързо се научават да “промпват”. Обсъждат как правилното разчитане и използване на данните би могло да доведе до създаването на т.нар. “умни градове” и още…

Изкуствен интелект и истински измами

 

Възможно ли е да се открадне човешкият глас? Ако допреди няколко години това звучеше като епизод на антиутопията Black Mirror, днес вече е съвсем реален сценарий. Във видеото ще видите как AI може да открадне гласа ви и да го използва за измама срещу ваши близки. Ще успеят ли националните и международни регулации да догонят този огромен технологичен скок или сме обречени все по-често да се сблъскваме с финансови и политически измами, кражби на идентичност, манипулация и социално инженерство? Миглен Евлогиев и Красимир Коцев разкават за различните механизми за борба с хакерите и дигиталните измами. 

Другият разказвач: AI и авторство

 

Чехов, Чосър, Чудомир… ChatGPT ли е следващото име в този списък автори?  Във видеото ще разберем дали сме изправени пред нов вид литература, в която автор и машина колаборират заедно и създават качествена стойност. Обсъждаме с Иван Ланджев, Иван Иванов, Никола Тулечки и Стоян Ставру как биха могли да бъдат разпределени ролите в едно такова сътрудничество. Разговаряме за авторството и ролята на AI и как двете работят на практика. В първия “експеримент по авторство” поетът Иван Ланджев и AI създават своя творба – а резултата ще видите във видеото.

Серията „Агент 001“ на Ratio Podcast изследва пресечните точки на технологиите и обществото, на дигиталното и реалното, на нещата и данните за тях. Вижте епизодите:

Изкуствени сетива 


Епизодът е посветен на Изкуствения интелект и неговия начин на възприемане на света. Независимо дали нарочно или без да искаме строим AI по наш образ и подобие и му даваме сетива като слух и зрение сходни на нашите. Никола и Кив обсъждат къде са аналогиите с човешките сетива, една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект и можем ли да приучим AI на чувства.

Блокчейн без кòпане и BG-GPT 


BG-GPT e съществена част от епизодa. Никола и Кив разговарят с Иван Ванков, известен като Гатакка за модела, който е в основата на последвалият чатбот BGGPT и бе пуснат на символичната дата 3 март. Ще чуете от Иван Ванков за неговите впечатления от работата му с тестовата версия на българския модел. Oбсъждат още как се тренират големи модели, какво представлява blockchain и дали скоро крипто валутите ще заменят банките.

Изкуственият интелект – имитатор или изобретател?


Стремглавото развитие на изкуственият интелект в последните години и как точно той помага в иновациите е във фокуса на този епизод. Никола и Кив разговарят с Виктор Ботев за създаването на изцяло български опън сорс голям езиков модел. Обсъждат причините и стъпките, които трябва да се направят, за да се създаде такъв технологичен артефакт.

Технология или екология: вреди ли AI на планетата?


Колко парникови газове отделя биткойн мрежата? Как IT индустрията влияе на екологията? Кив и Никола се опитват да разнищят в дълбочина ефекта на Изкуствения интелект върху околната среда. Скрит зад бляскавата фасада на AI се крие изключитлено енергоемък процес с изумителен въглероден отпечатък. Според изследователите на OpenAI, от 2012 г. количеството изчислителна мощност необходима за обучение на съвременните модели ИИ се удвоява на всеки 3 – 4 месеца. Екологичните последици от възхода на ИИ изискват спешно внимание и въпреки липсата на повече точни данни, в епизода разсъждават върху редица въпроси.

Изкуствен интелект в бой


Роботи убийци се разхождат по улиците, докато ята синхронизирани дронове дебнат в небесата. Кибер пространството се владее от ботове агенти, докато в дълбините на океаните дебнат интелигентни торпеда. Вече десетилетия научната фантастика рисува безброй дистопични сценарии около военизирането на изкуствения интелект. В епизода Никола и Кив си обсъждат докъде е стигнала употребата на тези технологии във военното дело. Какво можем да очакваме в близкото бъдеще на  високоинтелигентното бойно поле и какво казва законът за употребата на умни машини в бой ще чуете в епизода.

Дълбока мисъл


Какво представлява всъщност OpenAI o1? Какво рекламират OpenAI? Какъв е този Chain of thought? Никола и Кив разговарят за най-новото от света на изкуствения интелект – моделът o1-preview на OpenAI и какво го прави толкова впечатляващ. Обсъждат неговите възможности, ограничения и потенциалът му да решава сложни задачи. Ще чуете още и за новият интелигентен дигитален асистент от Google – NotebookLM и ще разберете как може да ни улесни в ежедневието и дали това е бъдещето на дигиталната организация.

Халюцинации на български с BGGPT


Първият български голям езиков модел BGGPT и неговото пускане са в основата на този епизод. Никола Тулечки и Кив разговарят за причините тези модели да “халюцинират” и какво означава всъщност това. Не пропускат и темата за бъдещето на българските езикови модели и дали open source моделът Stork може да ни изненада приятно, когато бъде пуснат. Можем ли да очакваме фактологично верни отговори от BGGPT? Защо е нужен такъв модел и доколко е полезен? Как е бил построен и дали ИНСАИТ са успели да оправдеят очакванията?

Серията „Vox Nihili“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми в сферата на философията. Вижте епизодите:

Съжителство с изкуствен интелект


Любомир Бабуров, Иван Ланджев и Стоян Ставру обсъждат дали е възможно да съжителстваме с AI. Има ли причина да ни е така трудно да съжителстваме с алгоритми или изчислителни процеси, които не са „просто инструменти“? Ще им позволим ли не просто да ни вземат работата, но и да бъдат признати за автори и за носители на „душа“? Крие ли се зад този силно технологичен разговор определен метафизически залог? И може ли светът на AI да се окаже един по-добър свят в сравнение със света на хората, изпълнен с войни и страдания. Това са само част от въпросите и темите, които повдигат в този епизод.

Кокетство и ИИ[Реплика]


Дали философията и компютърните науки могат да си говорят, без „разбирането“ да заличава спецификата на едната от тях? Любо, Стоян и Константин Василев (КИВ) „сблъскаха“ в епизода две не-произволни дефиниции за кокетството.  Повдигат доста любопитни въпроси: Винаги ли е свързано кокетството със секса? Как изкуственият интелект и големите езикови модели ще променят социалната динамика на „любовната игра“? Могат ли големите езикови модели да кокетничат?

В сериата inter alia на Ratio Podcast отделяме време и грижа на онези проблеми за културата, изкуството и обществото, които често остават между другото покрай водещите теми на деня. Вижте епизодите:

Дигитални (р)еволюции, възходът на AI и кризата на автентизма


Какво би станало, ако Изкуственият интелект може да чувства или да симулира перфектно емоции? В епизода Васко, Ники и Боби Петров обсъждат културния облик на чувстващия изкуствен интелект (ИИ), какъвто се е проявявал и какъвто може би предстои да се прояви. Преминават през ChatGPT и неговите средства за изразяване на емоции като тъга, радост и гняв и достигат до видеоигрите, за да разберат в коя видеоигра най-пълно може да се изживеят чувства от името на ИИ.

Емпатичният ИИ


Емпатията е качество, което изглежда в обществен план считаме за безусловно положително. Затова не е чудно, че едни от най-големите усилия в разработката на изкуствения интелект днес са в областта на т.нар. изкуствена емпатия (artificial empathy). В епизода Васко, Снежи и преводачът Стефан Русинов  разчепкват темата, минавайки през теми като: дефиниция и видове емпатия; кой може и кой не може да я изпитва; може ли да се емпатира “по аналогия”; защо психологът Пол Блуум е против емпатията; има ли как ИИ наистина да бъде емпатичен; има ли значение, ако не може, но ни се струва, че е – и много други.

Серията Pop Script с Благой Иванов на Ratio Podcast e условен опит за съюз между високото и ниското изкуство c акцент върху поп-културата. Вижте епизодите: 

Дигитални (р)еволюции, възходът на AI и кризата на автентизма

 

Благой Иванов разговаря с журналиста Владислав Апостолов и фотографа и визуален артист Ивайло Петров за две драстични промени в изкуството и технологиите, като дискусията им най-вече е фокусирана върху киното и фотографията. Аудиовизуалните зрелища претърпяват фундаментална революция в края на 80-те години на XX век. През XXI век обаче идва ново предизвикателство – предизвикателство и в технологичен, и в творчески, и в естетически, и дори във философски, че и в морален план: появата на AI „изкуството“. Човечеството е изправено пред парадигма, към която не е ясно дали и как ще се адаптира. Изкуството на изкуственото изкуство – изкуство ли е изобщо? AI e модел, към който е нужно да се приспособим, но дали е възможно?