Индустриален координатор за работа с Европейската Космическа Агенция в България |

Индустриален координатор за работа с Европейската Космическа Агенция в България

В края на 2023 г. Ratio бе назначен от Европейската космическа агенция (ESA) за Индустриален координатор (IC) за България.

Индустриалният координатор ще бъде връзката между отдела на ESA Country Desk Officer и български компании, заинтересовани от космическия сектор и ще работи  в координация с  Министерството на иновациите и растежа на Република България.

Индустриалният координатор ще работи като независима контактна точка за популяризиране на възможностите за работа в Космоса пред българските компании.

Индустриалният координатор също така ще съдейства и консултира българските организации как да се възползват максимално от възможностите за работа с EKA.

Друга важна роля на Координатора е да бъде директна връзка на българския бизнес с ЕКА и да насочи вниманието на агенцията към конкретни теми важни за България.

Зaпознайте се с Координатора

Основателят на Ratio Любомир Бабуров ще изпълнява ролята на  индустриален координатор за България. Неговият богат опит в областта на науката и технологиите като ръководител на Ratio, както и бизнес опитът му в компании с милиони приходи е комбинация, която ще отговаря на нуждите както на изследователски организации, така и на стартиращи компании.

Програмният директор на Ratio Силвия Джонева ще подкрепя проекта като помощник координатор. Нейният фокус върху детайлите и опит в организацията и комуникацията ще бъдат предимство за ежедневните операции и разпространението на информация за българските предприятия.

Нашият минал опит в комуникацията и разпространението на информация, както и познаването на вътрешните процеси на ESA PECS, ще бъдат ключови за успешното изпълнение на ролята ни на Индустриален координатор.

Можете да се свържете с Индустриалния координатор и помощник координатора на esa@ratio.bg.

Нашите цели

Ние ще работим за подобряване на възможностите на български компании да печелят договори с ESA по текущата програма PECS. Това ще спомогне да се печелят оферти по различни програми, които ще станат достъпни в бъдеще, след преминаването на България през отделните етапи по пътя ѝ към приемането като държава-членка на ЕКА.

Също така ще насърчим дългосрочното сътрудничество между различни организации, както на национално, така и на международно ниво, отваряйки нови възможности за българските компании. Последната важна част от нашата работа ще бъде насочена към развитието на човешките ресурси, знанията и изграждането на капацитет.

Планирани дейности 

Поставените цели са многостранни и ще изискват редица дейности, които да извършим. Това включва улесняване на срещи между български компании и членове на ЕКА, споделяне на информация за налични курсове за обучение и потенциални перспективи за търгове. Освен това ще осигуряваме и индивидуална подкрепа за организции, които се интересуват от възможностите на ЕКА, когато става въпрос за оформяне на писмени предложения, планиране на проекти и др.

Ние също така ще работим върху разширяването на нашата контактна мрежа и използването ѝ за създаването на връзки между български компании и международни партньори, както и за развиване на възможности за работа на местно ниво. Създаване на обща мрежа от контакти и изграждане на различни начини за сътрудничество.

Ще използваме това пространство тук, за да обявяваме предстоящи дейности и възможности за българските предприятия. Ако искате да научавате първи, когато те се появят, се запишете в нашия мейлинг лист:

Предстоящи събития и новини

Ще използваме това пространство, за да обявяваме актуални новивни и нови дейности, които могат да представляват интерес за българските компании.

ЕКА кани космическата общност на конференция за нови възможности в сектора

Европейската космическа агенция (ЕКА) организира конференция, посветена на новите възможности в европейския космически сектор. Събитието ще се проведе на 14-15 май 2025 г. във Фраскати, Италия, с цел насърчаване на международното сътрудничество и изграждане на партньорства между утвърдени и нови участници в индустрията.

Конференцията ще събере представители на европейски коопериращи държави (България, Малта, Кипър, Хърватия), асоциирани държави (Словакия, Литва, Латвия) и нови членки (Словения), като ще включва презентации и дискусии с лектори от ЕКА, индустрията и институционалните партньори. Регистрацията започва на 10 януари 2025 г. и приключва на 28 февруари 2025 г.

Стажантски програми за студенти в ЕКА

ЕКА предлага стажантски програми с продължителност от три до шест месеца за студенти в последна или предпоследна година на магистърска степен в технически и нетехнически направления. Стажовете в ЕКА предоставят изключително ценен опит, който може да отвори врати към кариера в европейския космически сектор, престижни изследователски институти или дори самата ЕКА. Ще работите в международна и приятелска работна среда, като стажът се провежда в някое от учрежденията на ЕКА.

Кандидатстването вече е отворено! Сроковете за подаване на документи варират в зависимост от позицията, така че побързайте.

Асоциираното членство в Европейската космическа агенция не е самоцел

Интервю на Любомир Бабуров пред БТА за ролята на Индустриалния координатор в България

Космосът вече не е затворена зона между правителствени агенции и компании с големи възможности. Той е вече достъпен и за средноголеми дружества, а дори и за малки предприятия.” Като координатор за България главната ни мисия е да бъдем свързващото звено в разговорите между публичните и частните субекти. Всичко е въпрос на добър синхрон и съгласуване между бизнеса и публичния сектор.