Форумът Ratio се завръща на 9 ноември! Пригответе се за цял ден изпълнен с невероятни научни факти и впечатляващи иновации – представени на човешки език. Очакват ви и демонстрации, изложби, допълнителни забавления и изненади.
Сцената на Ratio вече 12 години събира международни лектори като Робин Инс, Питър Уотс, Кристофър Френч, Сюзън Блекмор, Матю Коб и други. На предишните издания на форума търсихме къде се крият извънземните, колонизирахме Космоса (макар и само на думи), свързахме математиката с мъртъвци и малария, редактирахме човечеството с CRISPR, изследвахме психологията на призраците и наследстовот на неандерталците, видяхме как се свързват невроните в мозъка, имаше дори мравки и мухи. Бъдете наши спътници в следващото научно приключение на 9 ноември!
Очаквайте скоро да споделим цялата програма на форума, а сега може да се запознаете с първите две теми!
ТЕМИ
На Ratio Forum ще се потопим в две вълнуващи теми – ще разгледаме как лорд Келвин би възприел съвременната наука и ще разкрием мистериите зад математическите проблеми, които дори най-големите умове не могат да решат.
Пригответе се за едно научно пътешествие от миналото към бъдещето и за математически загадки с награди от един милион долара.
Международните лектори ще водят презентациите си на английски език, на този етап не предвиждаме превод.
Математически уравнения за милион долара: Най-големите мистерии в математиката
Възможно ли е решаването на математическа задача да ви направи милионер? Е, това е смисълът на Millennium Prize Problems – седем от най-трудните математически проблеми в света, всеки от които носи награда от 1 милион долара.
Д-р Том Крофорд, татуиран, футболен фен и математик от Оксфорд, ще ни въведе в шестте нерешени проблема. Ще се потопим в истински главоблъсканици като “Хипотезата на Риман” и “Проблема P срещу NP”. Ако не сте чували за тях, не се притеснявайте, на Ratio Forum д-р Крофорд ще обясни по разбираем начин тяхното значение и ще ни преведе през някои от най-интригуващите математически мистерии.
Независимо дали сте гений в математиката или тя не ви е била любим предмет в училище, ви гарантираме, че тази лекция ще промени представата ви за математическите уравнения.
Какво би си помислил лорд Келвин за науката през 2024 г.
Представете си, че сте лорд Келвин (Уилям Томсън) – гениален учен от 19-ти век, основоположник на термодинамиката, който помага за полагането на първите трансконтинентални телеграфни кабели. Гениално изобретение, което революционизира комуникациите по цял свят. И сега се пренесете в нашето време – какво бихте си помислили за съвременната наука, ако бяхте на мястото на лорд Келвин?
Най – вероятно щяхте да сте толкова впечателени, колкото ние, когато гледаме научна фантастика. Независимо обаче, че съвременните технологии се развиват с невероятна скорост, основните научни принципи си остават едни същи.
И именно това ще се опитаме да докажем с Мартин Хендри на Ratio Forum. Той ще ни преведе през научното наследство на лорд Келвин и ще обясни как прецизните измервания и математическите модели, направени през 19 век, днес стоят в основата на гравитационни вълни. Ще разговаряме за открития, направени с помощта на LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) и ще погледнем в бъдещото, за да видим какво предстои в науката за 2030 година.