В началото бе хаосът – така започва гръцката космология и именно ХАОСЪТ е поводът за следващото ни голямо събитие на 25 февруари.
Когато чуем думата „хаос“, често си представяме бъркотия, липса на контрол и непредвидимост. Но ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че зад привидния безпорядък винаги се крие някаква структура.
На “Хаос” ще ви предизвикаме да погледнете на него по нов начин – като източник на творчество, научни открития и философски размисли.
Доцент Данаил Брезов, физик и математик, ще ни въвлече в търсенето на нови устойчиви решения, ще ни покаже разликата между прости и сложни системи и ще разберем дали е възможно да подредиш света за 25 минути. Коста Каракашян, режисьор и хореограф, ще покаже как хаосът движи креативността – от случайността в киното и танца до ролята на несигурността при създаването на изкуство. Проф. д.н. Стоян Ставру, юрист и философ, ще разгледа хаоса от етична и социална гледна точка – как обществата опитомяват хаоса, как го използваме, за да създаваме смисъл, и защо древните космологии винаги са свързвали хаоса с раждането на света.
Няма да пропуснем да обсъдим ефекта на пеперудата и теорията на хаоса и да повдигнем редица “хаотични” и не чак толкова хаотични въпроси като:
- Кой е Хаосът, какво знаем за него и как го дефинираме?
- Защо някои системи са устойчиви, а други се разпадат при най-малкия трус?
- Как хаосът в изкуството ражда нови идеи и промени в обществото?
- Съществува ли напълно неописуема хаотична система – или всичко е предопределено?
- Можем ли да овладеем хаоса или той винаги ни надхитрява?
Очакваме ви на 25 февруари, за да подредим хаоса заедно!
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.
За лекторите
Коста Каракашян е режисьор, продуцент, хореограф и писател. Проектите му изследват развиването на емпатия чрез танц, кино и образование. Работата му обхваща дисциплини като кино, музикални видеа, реклами, хореография, инсталации, театър и имерсивни представления. След участието си като най-младия професионален танцьор и хореограф в Dancing with the Stars Виетнам основава продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата компания Karakashyan & Artists. The Columbia Spectator определя работата му като “важен глас за борбата на ЛГБТИ+ хората в Чечения и другаде”. Проектите му са представяни от NOWNESS, The New Yorker, The Guardian и ELLE и в САЩ, Канада, Германия, Норвегия, Египет, Виетнам и Япония. Te комбинират автентична физическа експресия с въздействащи истории, като често засягат социални теми като живота на ЛГБТИ+ хората в Източна Европа, менталното здраве и климатичната криза. Каракашян е отличен от Berlinale Talents 2024 и Forbes 30 под 30 Европа в категорията “Изкуство и култура” и е член на Европейската филмова академия. The Guardian пише: “Каракашян се движи със силни тласъци и бърза лекота, тяло – изразително, умело и мощно; тяло, което защитава позицията си и не се отказва.”
Данаил Брезов е доцент в УАСГ – бакалавър по физика, магистър и доктор по математика, възпитаник на Софийския университет, Института по механика към БАН и езиковата гимназия в Стара Загора. Научната му работа е свързана с описанието на пространствените движения в класическата, квантова и релативистка физика. Получените от него теоретични резултати се използват активно в роботиката и навигацията, компютърното зрение и изкуствения интелект.
През последните години се занимава и с разработката на машинни модели за симулиране и прогнозиране на сложни стохастични процеси – от динамика на трафика до физиология. Част е от интердисциплинарен екип, който изследва ефектите от шума и замърсяването върху здравето.
Д-р Брезов е дългогодишен преподавател по математика и физика в технически университети и частни училища, автор/съавтор на 40 научни публикации и 3 учебника. Участва в организацията на международни конференции, летни школи и студентски олимпиади. Канен е като гост-лектор (респ. гост-изследовател) в Чехия, Италия, Швеция, Румъния, Турция, Мароко, Индия и Израел.
В свободното си време се занимава с музика (свири на бас в суинг-банда) и публицистика (пише анализи и коментари за няколко онлайн-издания), любител е на разходки в планината и на котки.
Проф. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при Българската академия на науките. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател е на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!“ и съосновател и главен редактор на експертна правна система ЛЕКСЕБРА.