Етика и Генетика |

Етика и Генетика

18.09.2024 ( 19:00 ) | Строежа | ВХОД: 20/25

Какви са социалните и етични последствия от напредъка в генетичните технологии? Можем ли да определим границата между терапия и „подобрение“ на човешкия организъм? Ще разберем на “Етика и Генетика” и ще търсим границата между науката и морала.

Генетиката е наука за наследствеността и вариациите в организмите и е трансформирала начина, по който разбираме себе си и света около нас. Технологиите за четене и редактиране на ДНК напредват със зашеметяваща скорост, поставяйки на дневен ред нови етични дилеми.

Със Стоян Ставру, Любомир Балабански и Славил Пейков ще обсъдим къде трябва да е границата при контрола на нашите гени. Ще разгледаме възможностите и рисковете на генните терапии, като се фокусираме върху теми като CRISPR, метагеномика и наследяване на генетични промени. Ще обсъдим клонирането и защо технологията се прилага в различни области, но все още не върху хората. Какво означава „junk DNA“ и как то може да се използва за криминалистични цели?

В заключение ще разгледаме най-големите етични предизвикателства пред съвременната генетика, включително правото на отказ от генетични изследвания и последствията от тези решения за индивидуалната и фамилната идентичност. Ще се опитаме да разберем не само къде се намираме в момента, но и какъв е социалният контекст и бъдещето на генетичните технологии.

Присъединете се към нас на 18 септември за едно задълбочено изследване на етиката и генетиката и там където науката среща морала.

Билети

Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking “Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Виртуален билет за запис / Virtual recording
Билет за запис от събитието, който ще ви изпратим около седмица след него.
лв. 5.00
Unlimited

Програма

19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:05 откриване 
20:05 – 20:30 д-р Любомир Балабански
20:30 – 20:40 почивка
20:40 – 21:05 д-р Славил Пейков
21:05 – 21:15 почивка
21:15 – 22:00 дискусия с проф. д.н. Стоян Ставру и Q & A
22:00 – закриване

За лекторите

Славил Пейков е молекулярен генетик и преподавател в катедра Генетика на Софийски Университет “Св. Климент Охридски”. Завършил е докторантурата си в Хайделбергския университет (Германия). Има дългогодишен опит в сферата на генното инженерство и синтетичната биология. Един от ръководителите на българските отбори по синтетична биология iGEM Bulgaria. Изследванията му в момента са концентрирани в областта на бактериалната геномика и изучаването на механизмите на антибиотична резистентност в патогенните бактерии на генетично ниво.

Любомир Балабански е завършил Молекулярна генетика в Единбургския университет и Генетика и геномика в Биологическия факултет, СУ „Св. Климент Охридски“. Има докторантура към МУ-София, защитавайки дисертация, в която изследва геномите на български столетници с цел установяване на генетични фактори, предразполагащи към здравословно дълголетие.

Работил е в първата геномната лаборатория в България към СБАЛХ „Д-р Малинов”, оборудвана със секвенатор от ново поколение, където извършва специализирани геномни анализи и диагностика на генетични заболявания при хора. Автор и съавтор е на множество научни публикации в различни български и международни списания. Лектор и участник е в редица национални и чуждестранни конгреси. Координатор е на научни проекти към „Фонд научни изследвания“.

Когато не обработва биоинформатични данни, д-р Балабански обича да е в планината, да кара колело или ски и да се занимава с музика.

Проф. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при Българската академия на науките. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател е на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!“ и съосновател и главен редактор на експертна правна система ЛЕКСЕБРА.

===

Локация на събитието

 Събитието ще се проведе в клуб Строежа с адрес: гр. София, 1000, ул. Георги С. Раковски № 116.