Какво крие бъдещето? Бяха ни обещали летящи коли и персонални робо-помощници, но тях все още никъде ги няма. Да, и ние сме разочаровани!
На Future Present ще погледнем към бъдещето с по-голяма доза реализъм и научна обосновка. Ще ви срещнем с няколко лектора, които ще ни покажат бъдещето на компютрите, киберсигурността, пътуването в космоса и още сфери от нашето бъдеще…сега!
За начало, ще се потопим в света на квантовите технологии и приложението и въздействието им в различни области като медицина, наука и банкиране. Но наред с техните възможности се отварят и много проблеми в сферата на киберсигурността. С развитието на квантовите компютри навлизаме в нова ера на сигурността, за която все още нямаме разработени решения и стандартни за безопасност на информацията. Ще говорим за кибератаките и “кибер-охранителите” на бъдещето.
Ще чуете още:
- Какво представляват ретро-атаките и пост-квантовото криптиране?
- Как квантовото криптиране може да се превърне в дългосрочно решение за нашата сигурност?
- Дали правителствата или мултинационалните корпорации ще успеят да наложат свой стандарт за сигурност на бъдещето?
Ще продължим нашия полет в бъдещето, за да разберем дали новите технологии, иновациите и изкуственият интелект могат да ни превърнат в супер хора или точно обратното. Ще изправим на сцената две противоположни гледни точки – утопичният постхуманизъм и мрачната дистопия.
- Дали бъдещето принадлежи на нов вид “post homo sapiens”, или ще е тотален крах не само на света, който познаваме, но и на цялото човечество?
- Как ще се отразят на човечеството новите технологии и иновациите в различните сфери?
- До каква степен машината и човекът ще “живеят” в симбиоза и кога преминаваме границата?
Говорейки за бъдещето, не можем да пропуснем космическата тема. Космосът отдавна е желана дестинация за човечеството. Правим непрестанно опити тя да стане “мисия възможна”. Ще раговаряме как ще докоснем космоса и какво вероятно ще намерим там. И ще обсъдим:
- Дали наближава времето на космическото пътуване и колонизацията на далечни планети?
- Кога ще можем да планираме следващата си ваканция не в Европа, а “на” Европа?
- Дали има вероятност в необятната космическа пустиня да ни посрещнат други далечни пътешественици?
На 10 октомври ще атакуваме бъдещето и ще поспекулираме колко е близо то до Сега.
Програма
19:00 – отваряме врати
20:00 – 20:40 – Доц. д-р Владимир Божилов: Пътуване в Космоса
20:40 – 20:50 – почивка
20:50 – 21:50 – Д-р Спас Керимов и д-р Иван Димов: Човекът и машината
21:50 – 22:00 – почивка
22:00 – 22:45 – Д-р Деян Михайлов: Бъдещето на квантовите технологии
Билети / Tickets
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител. Деца до 7 години нямат нужда от билет.
За лекторите
Д-р Деян Михайлов е физик и технологичен предприемач. Завършил е бакалавърска степен по физика в Оксфордския университет и магистърска и докторска степени по математика и астрофизика в Университета на Кеймбридж. По-късно е работил като научен сътрудник в Института Макс Планк в Потсдам, Германия, като е служил и като Говорител на ПостдокНет – организация на постдокторантите във всички институти от мрежата на Макс Планк. Междувременно е създал и работил за няколко технологични компании, като това е и неговото основното занимание от завръщането му в България насам.
Д-р Спас Керимов се определя като предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик Радио, бил е лектор на TEDx и е определян като „най-изявена млада личност на България“ за 2019 според JCA Bulagaria.
Спас е завършил медицина, отличен с награди от много международни научни форуми. Интересува се живо от тъканно инженерство и регенеративна медицина. Следи прогреса в области като Изкуствен Интелект, Генетика, Биотехнологичната революция и сблъсъка на Човечеството с новите технологии.
Д-р Иван Димов има бакалавърска степен по химия от Оксфордския университет, специализирайки в теми с биологична и нанотехнологична насоченост. През 2019 защитава докторантура в Кеймбридж в сферата на бионанотехнологиите на тема “Механично съвместими електронни устройства за интерфейси с нервната система“. Понастоящем е асистент в лабораторията по биоелектроника в университета Кеймбридж.
Д-р Владимир Божилов – астрофизик и комуникатор на науката ДОЦ. Д-Р ВЛАДИМИР БОЖИЛОВ е астрофизик и комуникатор на науката, зам.-декан на Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ и преподавател в катедра „Астрономия“. Носител е на докторска степен по астрофизика и астрономия, като основните му научни интереси са към изучаването на активните галактични ядра, космологията, екзопланетите и търсенето на живот извън Земята.
Освен учен и преподавател, д-р Божилов е активен популяризатор на науката. Носител е на второ място в конкурса за комуникация на наука „Лаборатория за слава FameLab“ 2010 и първа награда в международното му издание „Hall of FameLab“ 2014 в Лондон, Великобритания. Чест гост е в радио и телевизионни предавания и на различни събития за комуникация на науката, където разказва
на достъпен език за най-новите открития от областта на Космоса. Лектор и научен експерт в Детски научен център „Музейко“ от основаването му през 2015 г. до сега. В периода 2012-2018 г. е бил научен редактор, а след това и главен редактор на сп. ВВС ЗНАНИЕ. Най-новата му научно-популярна книга е „Непознатата Вселена: В търсене на отговори на най-големите космически
загадки” (изд. „Оз books“).