Metheor гостува на Ratio
Едно по-различно събитие ви очаква на 17 декември, в което ще погледнем в тъмнината, за да видим светлина!
Ratio и артистичният колектив Metheor обединяват усилия в “Необяснимото”, за да представят през един по-различен поглед творчеството на Х. Ф. Лъвкрафт.
Ще изследваме пресечните точки между литература, наука и философия, разкривайки дълбоките връзки между ужаса и необяснимото през различни дисциплини.
Спас Керимов, Боян Манчев и Ани Васева ще разгледат фантастиката в науката и науката във фантастиката и ще разговарят за ужаса от необяснимото. Ще се пренесат в тъмнината и всеки ще разкаже как се бори с нея според своята специалност – Спас Керимов с наука, Боян Манчев с философия и Ани Васева с нейния културно-литературен прочит.
Ще обсъдим и различни “тъмни” въпроси:
- Има ли оптимизъм в разказите на Лъвкрафт?
- Какво е естеството на материята и има ли форма безформеното?
- Страшно ли е, когато преминаваме границите на познатото?
За да е максимално наситено изживяване ще имаме и пърформанс на живо, в който актьорите Леонид Йовчев и Катрин Методиева ще представят интерпретация на произведение от Лъвкрафт.
“Необяснимото” е събитие, което не може да пропуснете! Ще се потопим в света на страшното, тъмното, въображаемото, Необяснимото и ще търсим оптимизма и лъча светлина в дъното.
===
Първа част: Лъвкрафт: ужас и наслада
участници: Любомир Бабуров, Боян Манчев, Ани Васева
Втора част: Необяснимото: философия, наука и изкуство
участници: Любомир Бабуров, Боян Манчев, Спас Керимов
Пърформативна част на живо: Леонид Йовчев и Катрин Методиева
Билети
Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.
За лекторите
Боян Манчев е философ и теоретик на изкуствата, прoфeсор в Нов български университет и Берлинския университет за изкуства; гост-професор в Университета Холинс и Директор на програма и бивш вицепрезидент на Международния философски колеж в Париж. Той работи в полето на онтологията, философията на изкуството и политическата философия, разработвайки проекта за модална онтология.
Автор е на двайсет книги на български, френски, английски, немски и италиански език, между които Свят и свобода (София, 2023), Краят на съвременното изкуство? Или бъдещето на изкуството (София, 2023), L’altération du monde (Paris, 2009; превод на японски: 2020), Новият Атанор. Елементи на философската фантастика (София, 2019), Облаци. Философия на свободното тяло (София, 2017; английско издание 2019), Логика на политическото (София, 2012), Miracolo (Milano, 2011) и др., както и на близо триста студии и статии, публикувани на български, френски, английски, немски, италиански, испански, португалски, японски, китайски, руски, шведски, сръбски, словенски, арабски и други езици.
Включва се като теоретик, драматург или изпълнител в проекти на театрални режисьори, хореографи и художници. Заедно с Ани Васева и Леонид Йовчев е съосновател на творческия колектив Метеор.
Ани Васева е авторка, режисьорка и теоретичка на изкуствата, преподавателка в НБУ, с интереси в практиката и теорията на интердисциплинарните форми между театър, кино и визуални изкуства. Режисирала е над двадесет представления и няколко видеофилма; осъществила е и ред изложби. Публикувала е книгите Що е то съвременен танц (2017), Метеор. Избрани театрални текстове (2018), Театър и истина (2020), Метеор. Театър на невъзможното (2022), Театър на чудесата (2023).
От 2023 г. насам Ани Васева е съ-директор на европейския летен семестър на MfA Dance Program (Hollins University, VA, САЩ). През последното десетилетие публикува десетки статии в български и чуждестранни издания и изнася публични лекции във водещи културни институции в София, Виена, Токио, Лондон, Берлин, Загреб и др. Постановките, визуалните й и филмови проекти са представяни в множество театри и алтернативни пространства в страната и чужбина, между които ACUD Theater (Berlin), Gallus Theater (Frankfurt), Museu de Arte Contemporânea de Serralves (Oporto), Токийски университет, TanzQuartier Wien, Whitechapel gallery (London), Национален дворец на културата, Гьоте-институт, Френски институт в България и др.
Д-р Спас Керимов се определя като предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик Радио, бил е лектор на TEDx и е определян като „най-изявена млада личност на България“ за 2019 според JCA Bulagaria.
Спас е завършил медицина, отличен с награди от много международни научни форуми. Интересува се живо от тъканно инженерство и регенеративна медицина. Следи прогреса в области като Изкуствен Интелект, Генетика, Биотехнологичната революция и сблъсъка на Човечеството с новите технологии.
===
Локация на събитието
Събитието ще се проведе в клуб Строежа с адрес: гр. София, 1000, ул. Георги С. Раковски № 116.