Включете се в Европейската нощ на учените – тази година от вкъщи 😊 Ще си говорим за ДНК, динозаври и свръхдетайлни наблюдения на живи човешки клетки!
🧬 Ще изследваме грешките в нашето ДНК – които наричаме още мутации. Във всяка една човешка клетка за 24 часа възникват между 10 000 и 100 000 такива грешки 😱 Натрупването на тези повреди води до тежки генетични заболявания. За да избегне това природата е изградила сложни механизми за откриването и отстраняването на тези повреди, които най-общо се означават като “поправка на ДНК”.
🔬 На фокус ще са и революциите в молекулярната биология. Най-модерните микроскопи вече ни позволяват да наблюдаваме в детайли човешки клетки в реално време, тоест докато са още живи. Такъв апарат за микроскопия на живи клетки (Live-cell imaging) си имаме и в лаборатория в България. За какво го използваме? Ще ви кажем на 27 ноември.
🦖 Jurassic Park в задния двор. Имало ли е динозаври на територията на България преди милиони години? Какви са били те и колко са били големи? Ще си направим една разходка във времето, която ще ни отведе до град Трън. Там се намира най-новото находище на динозавърски фосили у нас. Какво открихме за българските динозаври там?🕵️♂️
Ние ще ви срещнем с двама учени – Радослав Александров и Владимир Николов, а вие ще можете да им зададете всякакви въпроси в сферата на палеонтологията, молякулярната биология, генетиката, общата биология – и изобщо каквото ви хрумне 🤓
/// Събитието е част от инициативата Европейска нощ на учените 2020 г. – https://nauka.bg/
📌 Радослав Александров е изследовател към Лабораторията по геномна стабилност в Института по молекулярна биология на БАН. Изучава механизмите на поправка на ДНК и регулацията на репликацията и клетъчния жизнен цикъл чрез микроскопия на живи клетки (Live-cell imaging). От години участва и в подготовката на олимпийски състезатели по биология.
📌 Владимир Николов е магистър по геология и палеонтология с диплома от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а в момента е редовен докторант към НПМ-БАН, където продължава изследванията си в областта на палеохистологията и участва в проучването на къснокредното динозавърско находище край град Трън. През март 2020 година, заедно с екип от учени от НПМ-БАН, ГИ-БАН и СУ официално публикува в научната литература третата находка от нептичи динозавър в България. Освен палеонтолог Владимир е и палеоилюстратор, т.е. художник реконструиращ изчезнали организми. Илюстрирал е детската книга “Excavate Dinosaurs! Paper Toy Palaeontology” и корицата на българско издание на книгата “Възход и падение на динозаврите” на Стийв Брусати. Негови реконструкции са отпечатвани в учебници, научни и научнопопулярни книги и списания. Той е носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 година.