Quantum world: The Strange and Beautiful Story of Quantum Physics |

Quantum world: The Strange and Beautiful Story of Quantum Physics

24.04.2025 ( 19:00 ) | FOMO | ВХОД: 20/25/30

Квантовите компютри и следващата технологична революция – това ще е фокусът на следващото събитие на Ratio, където ще надникнем в бъдещето на науката и технологиите.

Наши лектори ще бъдат:

  • Акад. Николай В. Витанов – учен с 35-годишен опит в квантовите технологии, създател на магистърската програма „Квантова информатика“ и Центъра за квантови технологии към СУ.
  • Боян Торосов – доцент в БАН и изследовател в канадската квантова компания 1QBit, с опит от университети в Европа и Азия.
  • Иво Михов – млад учен с ключов принос в експерименталната квантова физика и носител на престижни награди, включително от Фондация „Карол Знание“.

Какво ще разискваме?

  • Какво са квантовите компютри и защо те са основата на следващата технологична революция?
  • Принципите зад квантовите алгоритми – Гровър и Шор.
  • Реалното състояние на квантовите технологии в България.
  • Как квантовата физика ще преобрази криптографията, симулациите и сензориката?

Живеем в исторически времена за науката и смело ще потърсим отговори на въпросите:

  • Има ли връзка между всички нови открития?
  • Какво остава неразкрито в човешкото същество?
  • Какво се случва в СУ и БАН в сферата на квантовата информатика?

Присъединете се към априлското събитие на Ratio, което ще ви отведе в дълбините на квантовата реалност – свят, където интуицията се огъва, а бъдещето на науката вече е настояще. Не пропускайте среща с едни от най-ярките умове у нас, които ни доближават до бъдещето още днес, които ще отговорят на много провокиращи въпроси и най-вече защо квантовата физика може да бъде ключът към най-дълбоките тайни на съзнанието и Вселената.

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking “Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Early bird
Билет, закупен до една седмица преди ивента.
лв. 20.00
Unlimited
Виртуален билет за запис / Virtual recording
Билет за запис от събитието, който ще ви изпратим около седмица след него.
лв. 9.00
Unlimited

За лекторите

Боян Торосов е учен с интереси в сферата на квантовите компютри и контрола на квантови системи. Завършва магистратура по теоретична и математична физика и след това докторантура по атомна и молекулна физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. По време на докторантурата специализира в Университета на Турку (Финландия), Университета на Лийдс (Великобритания) и Бургундския университет (Франция). Като постдокторант работи в Политехническия университет на Милано и в Сингапурския университет по технологии и дизайн.

Понастоящем е доцент по атомна физика в БАН, както и старши изследовател в канадската компания за квантови изчисления 1QBit.

Преподава в магистърската програма „Квантова информатика” в СУ „Св. Климент Охридски“. Част е от управителния съвет на Центъра за квантови технологии към СУ „Св. Климент Охридски“.

Иво Михов е учен в сферата на квантовия контрол, необходим за усъвършенстването на днешните квантови компютри. Завършил е магистърска степен в University of Manchester, където печели наградата Tessella за най-добър софтуерен MPhys проект за 2020 г. 

Избира да се върне и остане в България и да започне докторантура във Физическия факултет на СУ, респектиран от постиженията на акад. Николай В. Витанов. Докторантурата му е свързана с оптимизация на квантови гейтове и квантови алгоритми. Участва в екипа на новосъздадения Център по квантови технологии и по думите на научния му ръководител, е вторият българин, който работи на истински квантов компютър, при това всеки ден. По време на докторантурата си, демонстрира ефекта на мощностно свиване при лоренцианови импулси за първи път на един от квантовите процесори на IBM, опровергавайки 100-годишна парадигма в спектроскопията. Откритието е публикувано в престижното списание Physical Review Letters в 2024 г.

В началото на 2023 г. печели стипендията Dr. Karl Mey-Stipend, благодарение на която успява да посети конференцията DPG SAMOP 2023 в Хановер, Германия. В началото на 2024 г. печели престижната докторантска награда на Фондация Карол Знание.

Николай Витанов Николай В. Витанов работи в областта на квантовите технологии с 35 години опит. Завършва магистратура по атомна физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1989 и докторантура през 1994. От 2004 е доцент, а от 2010 е професор в Софийския университет. От 2014 е член-кореспондент, а от 2021 е академик в БАН.  Специализира в продължение на 12 години в университети в Дания (Орхус), Великобритания (Imperial College), Финландия (Хелзинки) и Германия (Кайзерслаутерн). Поканен професор във Франция (Тулуза, Дижон, Орсе), Великобритания (Imperial College и Оксфорд), Италия (Палермо) и Германия (Кайзерслаутерн и Дармщат). През 2015-2023 е заместник ректор на Софийския университет, а от 2024 е заместник министър на образованието и науката. Създател е на Центъра за квантови технологии и ръководител на магистърската програма “Квантова информатика” към Физическия факултет на Софийския университет. Ръководител на 10 проекта по рамковите програми на Европейския съюз.