Този епизод на Ratio Online отново е част от Месеца на Физиката. В него ще си говорим за:
📌 Как можем да затворим звезда в буркан?
📌 Енергията на бъдещето и международния термоядрен реактор (ITER) във Франция.
📌 От “Науката не спи” ще разберете най-новото от света на науката.
📌 В “Препоръчано от Ratio” ще откриете интересна книга, сериал или подкаст.
Почти всеки свързва термоядрения синтез с водородната бомба. На 25 август обаче ще си говорим за термоядрения синтез за мирни цели – на фокус ще е темата за енергията на бъдещето.
От 2010 г насам в Южна Франция се строи реактор от нов тип, който има за цел да създаде едно малко слънце на Земята. Реакторът е с тегло 23 000 тона – това е приблизително равно на теглото на 3 Айфелови кули. Разполага се се на 13 метра под земята и 60 метра над нея и има приблизително 10 милиона части 😱
Идеята за такъв реактор възниква още по време на Студената война. През 1985 год. Горбачов и Роланд Рейган се срещат в Женева, където решават да работят в посока за международно сътрудничество с цел получване на неизчерпаема термоядрена енергия. Така се появява идеята за ИТЕР – от латински „пътят“ – или международен термоядрен експериментален реактор ⚡.
Споразумението за проекта се подписва официално през 2006 год., а страните-участници в проекта са 35: Европейски съюз, Китай, Индия, Южна Корея, Русия, САЩ, Япония и др.
По време на събитието ще ви разкажем за инженерните предизвикателства по конструирането и изграждането на този грандиозен проект с такова мащабно международно участие,, координация и политическо влияние.
Линк към live-a ще пуснем малко преди началото на стрийма на страницата на Ratio и в събитието, както и в канала на Ratio в YouTube.
Дарителски билет
Събитието можете да гледате безплатно, но ако желаете да подкрепите това, което правим, можете да го направите, като си вземете дарителски билет или пък в Patreon:
Анна Енчева завършва инженерство към Английски факултет, Технически университет, София. Продължава с магистърска степен по Бизнес администрация към Немски факултет, ТУ-София, по програма на ТУ – Брауншвайг, Германия. Спечелването на степендия от DAAD (German Academic Exchange Service) я връща отново към Германия. Желанието й за реализация в областта на термоядрения синтез и осигурява място като инженер паралелно с възможност за докторантура в Макс-Планк Институт по Физика на плазмата. След защита на доктурантурата, печели място за ръководител на инженерната част на проект по европейска програма, към институт в Лозана, Швейцария.
През 2007 год. получава позиция като инженер на диагностиката на реактора ITER. Най-ценното признание за своята реализация получава през 2009 год., когато спечелва специална почетна награда Fem’energia, която се дава на жени със заслуги в областта на ядрената енергетика.
От 2013 год. е на позиция ръководител на Вътрешните бобини на ITER, където работи и до днес. Работата й е изцяло свързана с финализиране дизайна на бобините, координация на производството, доставка и монтажа на компонентите, работа с индустриални партньори и др. Работата не й е единствената страст – решена да помогне за по-добрата мотивация и професионално развитие на служителите е избрана за две години като председател на синдикатите на ИТЕР. Освен това участва в хуманитарни мисии за подпомагане на децата в Сенегал и Виетнам, обожава спорта и танците.