Освен за основната ни тема, в епизода ще си говорим още:
📌 За най-странния остров, за който сте чували, от рубриката ни DaFact;
📌 В “Няма глупави въпроси” ще ви кажем защо не усещаме въртенето на Земята;
📌 От „Науката не спи“ ще разберете най-новото от света на науката.
📌 В „Препоръчано от Ratio“ ще откриете интересна книга, сериал или подкаст.
Още от дълбока древност картите са нашето средство за ориентация в пространството. Те са изиграли ключова роля за развитието на човечеството, позволявайки ни да се разселим из цялата планета. Древните хора изключително умело са компенсирали липсата на модерни технологии с внимание към детайла и малко геометрия и тригонометрия.
Някои древни карти могат да си съперничат по точност дори с най-съвременните такива. А други дори са успели да предскажат факти, напълно неизвестни на авторите им по времето на тяхното изработване.
Препускайки през епохите, ще разберем:
🗺 Как са се справяли хората от древността с ежедневните си задачи, изискващи навигация и ориентация?
🗺 Каква е ролята на интернет, космическите и спътниковите технологии в развитието на картографията?
🗺 Доколко съвременните карти са модели на реалността ни?
🗺 Какво приложение имат картите отвъд ориентацията?
Заедно с Евгения Сарафова ще се разходим във времето и пространството. Ще проследим историята на картографията от древността до днес, ще разгледаме някои от най-интересните и красиви примери от историята на картографията и ще поговорим за дигитални географски карти и триизмерни глобуси.
Евгения Сарафова e преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, експерт по ГИС и дистанционни изследвания. Преподава по следните предмети на студенти от 7 специалности: Картография, Бизнес приложения на геопространствена информация, Картографски дизайн и Визуализация, Приложение на ГИС в управлението на околната среда.
Евгения е географ по призвание и образование. През 2016г. придобива докторска степен по Дистанционни изследвания на Земята и планетите в Института по космически изследвания и технологии – БАН. Има професионален опит, свързан с менторство на студенти и ученици по различни проекти и програми и е прекарала почти 10г. в корпоративния свят, който след първото майчинство заменя с предприемачество и преподаване в СУ.
През 2016г. Евгения става част от престижната селекция от млади глобални лидери на Forbes Bulgaria „30 под 30“. През 2017г. е номинирана за Жена на годината в категория „Интернет“. През ноември 2019 г. Евгения е отличена като носител на националната стипендия на Loreal и Националната комисия за ЮНЕСКО в България “За жените в науката”.