Звездите, както хората, се раждат, живеят и умират. На повечето звезди им отнема милиони години, за да изгорят резервите си – главно от водород и хелий. В зависимост от тяхната маса те завършват житейския си път по различен начин, често експлозивно. Но какво остава (или не) след смъртта на една звезда?
Това, което остава на тяхно място и около тях, наричаме остатъци от свръхнови или планетарни мъглявини. Както след смъртта при хората остават тленни останки, така и при звездите, подобни по размер на нашето Слънце, остава “оголено ядро”, което наричаме бяло джудже. При най-масивните пък остават свръх-компактните обекти, познати като черни дупки и неутронни звезди. Тези екзотични обекти ни помагат да разберем по-добре развитието на звездната еволюция в нашата галактика и появата на звезди като нашето Слънце и планети като нашата Земя.
Каква може да е връзката между смъртта на една звезда и появата на новородена звезда на другия край на галактиката? От къде идват елементите, които намираме днес на Земята и в нашите тела? Това са само част от темите, на които ще обърнем внимание, докато разглеждаме красивата и трагична история за това как умират звездите.
За лектора
Ганчо Ганчев е професионален астроном и фотограф, който се занимава с изследването на масивни звезди като ярките сини променливи. Завършил е физика във Франция и астрофизика в Катедра Астрономия на Софийския Университет. Занимава се с астрофотография и има участия в няколко международни конференции и астрономически експедиции като слънчевото затъмнение в САЩ през 2017-а година. Негови снимки можете да намерите на: gantchogantchev.wordpress.com
Събитието се осъществява с техническата подкрепа на Audio-Technica.