В серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!“, изследваме пресечните точки на науката и етиката.
В този епизод от серията Vox Nihili на фокус идва опиянението от музиката.
Любо, Васко и Стоян обсъждат:
Разговорът имаше два ясно разграничими части. В първата част спокойно обсъждахме възгледите на Ницше за раждането на трагедията от духа на музиката, съпоставяйки неговите възгледи с тези на Адорно – друг музикант във философията. Поговорихме и за това дали дъждът или шумът, който издава една гора, е музика, или музиката е единствено и само човешко творение.
Във втората част обаче нещата „загрубяха“, защото се захванахме с политически най-некоректния въпрос, който отлагахме вече един подкаст и половина: въпросът за „висшата“ и „нисшата“ музика. Въпросът остана нерешен 🙂
ПП: и ето и най-приятното определение за пиян (буквално и преносно) човек: „Човек не е вече художник, той е станал художествено произведение“ (Ницше).
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio в Patreon: patreon.com/ratiobg.
Дата на записа: 05 ноември 2020 г.
Стоян Ставру е български юрист и философ. Той е доцент в секция “Етически изседвания” на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Нов български университет. Автор на първата книга по биоправо в България”„Видения в Кутията на Пандора. Биоправо“ (2014).
Тази мини-серия в Ratio Podcast изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в дистанционен аудио формат.
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO