В серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!“, изследваме пресечните точки на науката и етиката. В този епизод продължихме с темата за вината и срама като част от процесите на саморефлексия, които създават субекта и обогатяват субективността.
Любо и Стоян обсъждат:
Започнахме с трите нравствени отношения на Соловьов: срамът, жалостта и благоговението. Споменахме за „голия живот“ на Агамбен като продукт на срама, както и за погледът на Левинас, който представя тоталността на срама в неговата фундаментална непоносимост за нашия вроден егоизъм. Обсъдихме и въпроса дали срамът може да бъде колективен, както и какво е общото между него и паметта.
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio в Patreon: patreon.com/ratiobg.
Дата на записа: 25 декември 2020 г.
Стоян Ставру е български юрист и философ. Той е доцент в секция “Етически изседвания” на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Нов български университет. Автор на първата книга по биоправо в България”„Видения в Кутията на Пандора. Биоправо“ (2014).
Тази мини-серия в Ratio Podcast изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в дистанционен аудио формат.
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO