В този епизод на Vox Nihili говорим за пешеходството – като необходимост, култура, лична философия и още…
Любо и Стоян са в компанията на Павел Янчев и обсъждат:
Днес, докато търсихме местата за пешеходци в града, компания ни правиха Джейн Джейкъбс, Ян Геел, Джеф Спек и Пол Вирилио.
Поставихме въпроса съществува ли култура на хората, които избират да ходят пеша, или живеем в свят, в който най-важното право е правото на паркиране (погрешно наричано „място“ и в частност: паркомясто).
Какво ни трябва да ходим повече и защо да го правим? Какви са политиките на ходенето и защо ускорението променя пространствата около нас, превръщайки ги във вектори на движение? Ще се откаже ли модерността от ухажването на бързината или хората в градовете ще са преди всичко водачи на МПС?
Ако искате да чуете нашите объркани мисли по тези въпроси, насладете се на този епизод.
„Ходенето е първото нещо, което една малко дете иска да научи и последното нещо от което всеки един възрастен човек би се лишил. Ходенето е фитнес програма, която не се нуждае от фитнес център. То е рецепта без лекарство, контрол над теглото без диета, както и козметиката, която не се намира в нито един център за красота. То е успокоителното без хапчета, терапия без психиатър и почивката, която не струва нито пени. Още повече то не замърсява околната среда, изразходва минимално количество естествени ресурси и е високо ефективно. Ходенето е удобно, не изисква особена екипировка, е саморегулиращо се и безопасно. Ходенето е толкова естествено, колкото и дишането.“
— Джон Бъчер, основател на Walk21, 1999
Епизодът е подготвен с финансовата подкрепа на фондация Rosa Luxemburg SEE като част от проекта Justice or nothing: towards new urban politics and labour counsel на Сдружение КОИ.
Павел Янчев е архитект и урбанист, завършил е катедрата по градоустройство в УАСГ (2007) и Master of Human Settlements в KU Leuven (2012). Работил е с фирма СТОА в София и Москва, с архитектурните студия ZOOMStudio в София, ARTER и Art&Build в Брюксел. Бил е автор на архитектурното списание AbitareBulgaria, а в свободното време пише в блога си View.point (pavel-yanchev.blogspot.com).
Доц. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!„.
Тази мини-серия в Ratio Podcast изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в дистанционен аудио формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO