В този епизод на Vox Nihili обсъждаме как можем да увеличим интелигентността: природна, технологична и емоционална, на града.
Любо и Стоян обсъждат заедно с Георги Пенчев:
С Жоро Пенчев разгледахме различните версии на понятието за умен град, за да установим, че умният град се нуждае не само от софтуер (оптимизирани с помощна на код процеси) и хардуер (правилно изградена и поддържана инфраструктура), но и от… умни хора. Какво ще стане обаче, когато самият град стане по-умен от хората в него и решава сам (вместо кмета и общинския съвет) как трябва да се живее в него? Да това и за още много други „умни“ теми разговаряхме в този епизод.
Епизодът е подготвен с финансовата подкрепа на фондация Rosa Luxemburg SEE като част от проекта Justice or nothing: towards new urban politics and labour counsel на Сдружение КОИ.
Георги Пенчев е софтуерен специалист с над двадесет годишен опит в бранша, учил е в Токио и в родния Факултет по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“, където е и преподавал компютърни науки известен брой години. Жоро е граждански активист с дългогодишна биография в области като електронно управление, иновации и предприемачество, българи в чужбина, образование, културно и природно наследство, градски политики и планиране. Работил е по теми като умни градове, данни, дигитализация на услуги и електронно управление в НПО сектора, в държавната и общинската власт.
Съветник на министъра на електронното управление през 2022 г. и съветник по дигитализация и иновации на министъра на икономиката през 2021 г. Координатор в областите управление, икономика и технологии в проекта “Визия за София” за изработване на дългосрочна стратегия за развитие на столицата. Председател на фондация “Общество.бг” и част от екипа, създал първия национален портал за отворени данни и кампанията за отворен код в публичните проекти. Журналист, автор и редактор с дългогодишна кариера в специализираното онлайн списание за фантастика и футурология ShadowDance.
Доц. д.н. Стоян Ставру е юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!„.
Тази мини-серия в Ratio Podcast изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в дистанционен аудио формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO