В този епизод Любомир Бабуров, Николай Стоянов и Стоян Ставру обсъждат:
– Що е то дълг и колко е дълбока почвата му е нас и по света?
– Как дългът капитализира времето (бъдещето)?
– Пристрастени ли сме към дълга?
– Каква е ролята на държавата?
– Какво е отношението на дълга към капитала?
– Зло ли са лихвите?
– Има ли алтернатива брутният вътрешен продукт?
– „Изтръпнала“ ли е доминиращата икономическа теория или ще продължим да играем старата игра?
– Как продължава кривата на растежа в следващите 100-200 години?
– Може ли да измислим нещо (наистина) ново в икономиката?
– Къде са „призраците на Маркс“?
– Ухрония ли е „икономиката на дара“ (Марсел Мос)?
– Има ли място за понички в икономиката (Кейт Рауърт)?
– Възможен ли е различен баланс между количество и качество в съвременната икономика?
– Каква е човешката природа и можем ли да изберем какво да стимулираме в нея?
– Какво е бъдещето на дълга?
Днес темата е за дълга (като икономическо понятие), а с него и за всичко, свързано с капитала и прогреса. Изправени пред нарастващата планина от дългове и частично коригиращата работа на инфлацията, хората днес не биха могли да живеят без дълг. Дългът е може би една от най-успешните идеи в развитието на човечеството, която стои в основата на съвременната икономика. Къде са „кусурите“ на този модел и има ли той алтернатива – е основната линия, по която се движат различните части от разговора ни. Наистина ли няма нищо по-добро и трябва да продължим да настояваме върху теориите на икономистите от 20-и век или можем да потърсим нови и различни начини, по които да мислим за нашето домакинство? Хората и тяхната природа или икономиката и нейните теории са „виновни“ за нарастването на дълга.
„Практичните хора, които се смятат за свободни от всякакво интелектуално влияние, обикновено са роби на някой покоен икономист.“
Джон Мейнард Кейнс
– Колко икономисти са необходими, за да завинтят една крушка?
– Николко. Свободният пазар ще го направи сам.
Анонимен разговор
Николай Стоянов е разследващ и финансов журналист във в. „Капитал“. Започва работа там през 2006 г. като борсов репортер, като в последствие покрива и банковия и пенсионния сектор, а понастоящем е редактор на финансовата секция на вестника. Сред по-съществените му публикации са поредиците материали за фалиралата през 2014 г. Корпоративна търговска банка, които започват още от 2009 г. и са често цитирани в международната преса. Автор е на аудиокнигата “OneCoin: Жената, която измами света”, написана за Storytel и базирана на разследванията му за най-голямата криптовалутна измама от 2015 г. насам.
Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO