fbpx

THE RATIO PODCAST

Ratio е подкаст за любопитни хора. В него ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от науката. Ние не сме експерти в нито една област - но за щастие нашите гости са. Епизодите ни са на български или английски език, в зависимост от гостите, които участват. Чуйте ги!

EP568 – Философия на конфликта [Vox Nihili със Стоян Ставру]

Любомир Бабуров, Стилиян Йотов и Стоян Ставру обсъждат:
– Надценен ли е консенсусът?
– Как постигаме съгласие?
– Лошо ли е, когато отстъпваме?
– Какво е мястото на конфликтите в подредения космос?
– Защо се борим с другите?
– Какво има да ни каже Фройд за конфликтите в семейството?
– Какво представлява конфликтът между класите?
– Съществува ли класа, която ще сложи край на конфликтите?
– Къде свършва генеративния потенциал на конфликта?
– Как достигаме до съгласие?
– Съществува ли момент, след който не можем да постигнем съгласие?
– Може ли конфликтът да бъде решен от… умората?
– Как решаваме дали да гласуваме на изборите?
– Трябва ли ни краен срок, за да можем да решим една етическа дилема?
– Какъв е опитът на правото с решаването на конфликти?
– Възможна ли е медиацията?
– Защо не стигнахме до „замразените“ конфликти?

Разговорът е за ролята на конфликта в света на хората. Въпреки че повечето от философите, които са посветили време на теорията на конфликта, са търсили начини за неговото преодоляване, съществуват и такива, които смятат, че човешкият модус на съществуване е агонистичен. Конфликтите са неизбежна част от взаимодействието между хората и няма „реалистична утопия“, в която да избягаме от тях. Достатъчно е да дадем един единствен пример: брачният живот 🙂 Човечеството е открило и може би предстои да открие и много нови начини не толкова за решаване, колкото за справяне с конфликти. Навлизането на конфликтите като форма на морално аргументирано зрелище в политиката поставя по нов начин въпроса за това дали и за какво да се борим.

Гледайте епизода на видео

Споменато в епизода

  • Социология (книга), Георг Зимел, прев. Неделка Николова. Велико Търново, ПИК, 2002 (линк);
  • Социология на господството (книга) Макс Вебер, прев. Румен Даскалов, Изток-Запад, 2024 (линк);
  • Космополитизъм срещу национализъм(книга), И. Кант, М. Ж. А. Н. дьо К. Кондорсе, Й. Фихте, ИК „Критика и хуманизъм“, 2003 (линк);
  • Съвременният социален конфликт (книга), Ралф Дарендорф, прев. Екатерина Алексиева, Център за изследване на демокрацията, 1993 (линк); – Debatingthe State ofPhilosophy: Habermas, Rorty, andKolakowskiJozefNiznikand John T. Sanders, editors Institute ofPhilosophyandSociologyofthePolish Academy ofSciencesWestport, CT: Praeger, 1996 (линк

За госта

Проф. Стилиян Йотов е български философ, доктор на философските науки, професор по история на философията в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.Автор на книгите „Справедливост и респект“ (2001), „Равенство и егалитаризъм“ (2004), „Етика и мултикултурализъм“ (2004), „Хабермас и претенциите на автономията“ (2006), „Човешко достойнство и права“ (2016), „Благородство или благотворителност (2018). Преводач на текстове от И. Кант, Ю. Хабермас, Т. В. Адорно, М. Хоркхаймер, З. Кракауер, В. Бенямин.

За подкаста

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.

Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.

Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в StitcheriTunesGoogle PodcastsSpotify и SoundCloud.