Любомир Бабуров, Дарин Тенев и Стоян Ставру обсъждат:
– Кой е Лакан и защо е любимец на филолозите?
– Защо Лакан пише трудно и неразбираемо?
– Какво (за Бога!) означава, че „достоверността на свидетеля е качулката, с която приспиват критиката на свидетелството, като я заслепяват“?
– Каква е разликата между въображаемо, символно и реално?
– Защо се надбягваме с „малкия друг“?
– Трябва ли да има огледала във фитнеса?
– Каква е разликата между Аз-а и субекта?
– Как езикът зачертава субекта??
– По какъв начин е възможен достъпа до реалното?
– Каква е разликата между многовибрантното „р“ и „еднократното“ „р“?
– Ще ги разберем ли японците?
– Кой е Дюпен и как се отнася към Шерлок Холмс и Джейм Бонд?
– Защо трябва да си плащаме на псисоаналитиците?
– Какво представлява нервната кашлица?
– Майката ли е фалосът?
Жак Лакан е френски психоаналитик с важни приноси към философията и литературната теория. Води семинари в Париж ежегодно от 1953 до 1981 година, вторият от които има за свой повод разказа „Откраднатото писмо“ на Едгар Алан По. Целта на днешния разговор е както общо представяне на идеите на Лакан по един разбираем начин, така и разкриване на значението на езика в психоанализата. До каква степен редът на символното (езикът) е успял да захване интимния свят на субекта и какво всъщност се крие зад образа и въображаемото, са само част от въпросите. Какво се крие зад откраднатото писмо и как то е свързано с „чистото“ означаващо на парите ще разберете от разговора.
Епизодът е част от вътрешната за Vox Nihili тема „Право и литература“, в която ще се фокусираме върху връзката между литературата и правото, като разглеждаме литературни произведения, в чийто сюжет са вплетени съдебни процеси. Ще се опитаме да „пречупим“ важни прави въпроси през непредвидимостта на литературните текстове, за да представим по един достъпен и надяваме се интересен начин както правото, така и литературата.
Темата се организира по идея на Стоян Ставру.
„Досега нашето изследване ни е довело до признанието, че автоматизмът на повторението (Wiederholungszwang) възприемапринципа си от това, което нарекохме настояване [insistance]на означаващата верига. Самото това понятие ние откроихмекато корелативно на ек-зистенцията [ex-sistence] (сиреч наексцентричното място), в което трябва да ситуираме субектана несъзнаваното, ако трябва да вземем насериозно откритиетона Фройд. Знае се, че именно в основания от психоанализатаопит може да се разбере през какви заобикалки на въображаемото действа този захват на символното в най-интимната същност на човешкия организъм.“
Семинарът за „Откраднатото писмо“,
Жак Лакан, прев. Красимир Кавалджиев
Дарин Тенев е литературовед и японист. Преподава в Софийския и в Пловдивския университет. Последната му книга е “Три лекции върху Хайдегер. Модалност и идентичност в Битие и време” (Изток-Запад, 2023).
Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
© echo date(Y);?> Copyright Ratio - Evolutionary Vision NGO