Месец на наука, изкуство и литература |

Месец на наука, изкуство и литература

Декември месец се обръщаме към изкуството, за да разгадаем най-невероятната и все още не напълно разбрана част от нас – мозъка. Ще се опитаме да разберем как възприемаме музиката и кои центрове в мозъка се активират, когато слушаме, свирим или композираме музика. Ще изследваме пресечните точки между литература, наука и философия и ще погледнем в тъмнината и ужаса, за да потърсим оптимизма там.

Ноти и неврони

С Борислав Славов, Матю Стоянов – Жлъч и Кристина Колева обсъдихме на “Ноти и неврони” как се създава музика в рими и ритъм, който се запечатва в съзнанието на хората. Разговаряхме за тайните на композирането и се опитахме да разберем кое е първо – визията или музиката, когато с музиката се разказва история. Работи ли по различен начин мозъкът на музикантите и как филтрира различните звуци, които чуваме едновременно са част от въпросите, които повдигнахме.

Необяснимото

Ratio и артистичният колектив Metheor обединяват усилия в “Необяснимото”, за да представят през един нов поглед творчеството на Х. Ф. Лъвкрафт. Спас Керимов, Боян Манчев и Ани Васева ще разгледат фантастиката в науката и науката във фантастиката и ще разговарят за ужаса от необяснимото. Ще се пренесат в тъмнината и всеки ще разкаже как се бори с нея според своята специалност – Спас Керимов с наука, Боян Манчев с философия и Ани Васева с нейния културно-литературен прочит. А накрая ви очаква и пърформанс на живо от актьорите Леонид Йовчев и Катрин Методиева. 

 

Премиера: Другият Разказвач и AI

С Иван Ланджев, Иван Иванов, Стоян Ставру и Никола Тулечки ще разговаряме на премиерата “Другият разказвач: AI” за авторството и ще разберем дали сме изправени пред нов вид литература, в която автор и машина колаборират заедно и създават качествена стойност. Ще обсъдим как биха могли да бъдат разпределени ролите в едно такова сътрудничество и може ли да кажем, че машината е творец, щом създава изкуство.

Премиера: Ноти и неврони

С оперната певица Мила Михова, рапъра Илия Григоров-Григовор и невробиолога Александър Иванов ще разгледаме сложните механизми зад кодирането на звуковата информация и ще проследим мозъчната активност при слушането на музика. Ще се опитаме да разберем как мозъкът се адаптира към различни звукови явления и акустични среди и какво представлява фониатрията.

Литературата: На съд!

 

Трябва ли литературата да прави добро или пък спокойно може да удържи себе си като място за рефлексия върху злото? Кога сложността е просто оправдание на некачествената литература и кога тя е причина да спрем да я четем като юристи са част от въпросите, които ще се обсъдят в епизода от серията Vox Nihili.

Очаквайте епизода на 11.12.2024 г.