За данните и хората |

За данните и хората

28.01.2025 ( 19:00 ) | City Stage | ВХОД: 25/30

Данните са навсякъде около нас – невидими, но изключително мощни. Ако успеем да ги разчетем, те могат да ни разкрият нови светове и да се превърнат в незаменим инструмент за човека. 

На 28 януари на „За данните и хората“ ще изследваме ерата на технологиите, в която Изкуственият интелект и Data Science не само трансформират индустрии, но и създават основата за бъдещето на взаимодействието между хора, машини и информация.

Лектори ще бъдат Иво Емануилов, експерт по информационни технологии и правни въпроси, и Боян Юруков, технически ръководител и активист за дигитализация, Виктор Ботев, технически директор и съосновател на Iris.ai и Иван Люцканов, създател на Землевеж. Те ще разговарят за добавената стойност на AI в различните сфери и ще разгледат как данните трансформират нашите общества и как правилата и технологиите могат да се използват за обществено благо.

Ще разгледат редица въпроси, сред които:

  • Какви предизвикателства и възможности създават новите регулации като GDPR, Data Act и DSA?
  • Как данните могат да помогнат на гражданските организации да създават по-справедливи общества?
  • Как технологиите променят подхода ни към анализ и управление на данните?
  • Колко е трудно е да се комуникират знание и данни през постове в инстаграм?

Очакваме ви на 28 януари, за да разберем заедно как съчетанието на данни, регулации и иновации може да създаде едно по-осъзнато и справедливо бъдеще.

Билети

Билетът не е резервация за седящо място. Препоръчваме ви да дойдете по-рано преди старта на събитието, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking “Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Предварителна продажба / Pre-sale
Билет на специална цена преди датата на събитието.
лв. 25.00
Unlimited
Виртуален билет за запис / Virtual recording
Билет за запис от събитието, който ще ви изпратим около седмица след него.
лв. 5.00
Unlimited

Свързани статии

The Data Governance Act: Breaking down the strategy for data

В днешния свят данните са не само инструмент, но и стратегически ресурс, сравним с новия петрол. Data Governance Act (DGA) на Европейския съюз цели да изгради рамка, която да регулира обмена на данни между различни субекти – държавни институции, бизнеси и граждани. Законът поставя основите за „data altruism“ – споделянето на данни за обществени каузи, като научни изследвания и иновации. Въвеждат се и „data intermediaries“ – платформи, които гарантират сигурен и прозрачен обмен на информация, без големите технологични корпорации да я монополизират.

На “За данните и хората” ще обсъдим как регулациите оформят бъдещето на информацията, защо са от съществено значение и как могат данните да се използват за социално благо. Дали тези мерки ще доведат до повече прозрачност или просто ще добавят нов слой бюрокрация ще разберем на 28 януари. Повече за Data Governance Act (DGA) вижте тук.

Когато данните говорят: Блогът на Боян Юруков

Анализирането на обществени и икономически процеси чрез данни е не просто тенденция, а необходимост. Боян Юруков, един от лекторите на “За данните и хората”, използва своя блог като платформа за разшифроване на информация, която често остава скрита зад сухи статистики и бази данни. От прозрачността на институциите, през корелациите в икономиката, до дигиталните инструменти, които помагат за осмислянето на информация – неговите анализи са пример за това как данните могат да служат за граждански мониторинг и социална ангажираност. Прочетете повече тук.

На 28 януари ще разберем как технологиите и достъпът до отворени данни могат да подобрят управлението и да дадат на обществото по-голям контрол върху информацията, която го засяга.

Свързани подкасти и събития

Изкуственият интелект – имитатор или изобретател [Agent 001]

Стремглавото развитие на изкуственият интелект в последните години и как точно той помага в иновациите е във фокуса на този епизод. Никола и Кив разговарят с Виктор Ботев за създаването на изцяло български опън сорс голям езиков модел. Обсъждат причините и стъпките, които трябва да се направят, за да се създаде такъв технологичен артефакт. Намирайки се на пътя между данните и изобретенията Виктор споделя и за много интересни примери. Как една гора може да бъде използвана за съхранение на данни? Чуйте в епизода.

За данните и хората – събитие на Ratio от януари 2024

В забързания свят на технологиите AI и Data Science набират голяма популярност и трансформират различни индустрии, като постепенно оформят бъдещето на взаимодействието между машини и данни. Никола Тулечки, Жоро Пенчев, Доброслав Димитров и Иван Иванов oбсъждат как могат да си колаборират тези две области и човечеството да извлече максимума от това. Разглеждат ползите от използването на ИИ в сферата на образованието и как децата бързо се научават да “промпват”. Разговаят и за начините по които правилното разчитане и използване на данните би могло да доведе до създаването на т.нар. “умни градове”.

За лекторите

Иво Емануилов е юрист, програмист и експерт по информационни технологии с над 10 години международен опит като консултант и правен съветник на големи компании в сферата на нанотехнологиите, интелигентното производство, телекомуникациите и медиите. Основател на I/O Legal – център на правна, научна и технологична експертиза с фокус върху интелектуалната собственост, изкуствения интелект и икономиката на данните.

Опитен интердисциплинарен изследовател в Институт GATE в направление правни и етични въпроси на изкуствения интелект и големите данни и основател на Лабораторията за експериментално регулиране и цифрови политики. Старши научен сътрудник в изследователската група на imec – Centre for IT & IP Law в Льовен. Магистър по право на интелектуалната собственост от KU Leuven. Докторант по патентно право в Университета в Утрехт в областта на компютърно приложимите изобретения и изкуствения интелект.

Боян Юруков е технически ръководител в германска банка с опит във fintech, core banking и treasury системи. Блогър и активист в сферата на дигитализацията и отворените данни. Анализира и представя по разбираем начин данни от публичната и частната сфера.

Виктор Ботев е технически директор и съосновател на Iris.ai, където ръководи научноизследователските и развойни дейности зад AI системата за разбиране на научни текстове. Със солиден опит в изкуствения интелект, софтуерната разработка и технологичното лидерство, той играе ключова роля в утвърждаването на Iris.ai като световен лидер в областта. Виктор работи с езикови модели и AI технологии още преди те да навлязат масово в индустрията.

Преди да създаде Iris.ai, той е работил като изследователски инженер в Технологичния университет Чалмърс, където се е занимавал с изкуствен интелект, автономни превозни средства и киберсигурност. Освен това е участвал в няколко open-source проекта, включително Stork, насочен към разработването на инструменти за обработка и разбиране на българския език. С дългогодишен опит като лидер в AI сферата, Виктор продължава да разширява границите на възможното в изкуствения интелект.