За участниците
Д-р Стефан Лалковски е завършил висшето си образование във Физическия факултет на СУ, специалност “Физика на атомното ядро и елементарните частици” в края на миналия век. Има докторска степен по Ядрена физика.
В периода 2006-2008 е бил пост-док (след-дипломна квалификация) в Университета на Брайтън, Великобритания, където е работил по изследване свойствата на екзотични атомни ядра – тези, които се произвеждат при избухване на свръхнови и сливане на неутронни звезди. На Земята, тези ядра са синтезирани в серия експерименти в GSI – предтечата на FAIR.
От 2009-2016 участва в разработването на технология, на която е основана детекторната система FATIMA, с която се измерват пикосекундни времена (една милионна от една милионна от секундата) на живот на възбудени ядрени състояния. В периода 2014-2016, в Университета на Съри (Великобритания), заема позицията Project Manager на проекта UK NuStAR в рамките на който са разработени и доставени през 2016 г. три детекторни системи за FAIR, а една от тях е именно FATIMA. Проектът UK NuStAR, с бюджет 10 млн паунда, е британският принос към FAIR.
От 2017 г. Д-р Лалковски е доцент във Физическия факултет на СУ.
Д-р Станимир Кисьов е завършил докторантура по ядрена физика във Физическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Той е пост докторант в Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP), Букурещ, Румъния (www.eli-np.ro). Тук се строят два от най-мощните до момента 10 PW лазера, които ще бъдат използвани за научни изследвания. Проектът е европейски, но с допълнително финансиране от страна на Румъния.
В момента, Станимир Кисьов се занимава теоретично и експериментално с методи за детектиране и характеризиране на частици, получени при взаимодействието на мощни ултракъси лазерни импулси с различни типове мишени.