Светът днес е по-странен отвсякога.
Казвахме го и преди, казваме го и сега – но днес тази странност има нови измерения. От края на 2020 г., когато за първи път се запитахме накъде върви човечеството, светът премина през поредица от трансформации – социални, биологични, климатични, технологични. Вече не питаме дали бъдещето ще дойде, а какво сме се превърнали – и какво ни чака отвъд това, което разпознаваме като „човешко“.
Sapiens 3.0: Поглед към бъдещето след бъдещето
Тази година Sapiens се завръща с още по-смела визия. Ще говорим за човека след себе си, за технологиите, които ни надрастват, за планетата, която може да ни изостави, и за етиката на свят, в който вече не сме сами – нито в мисленето, нито в съществуването.
Отново ще погледнем отвъд новините, отвъд телата, отвъд планетата. Да си зададем трудните въпроси: Какво значи да бъдеш жив в дигитална епоха? Има ли граници между естествено и изкуствено? И кой ще отговаря на тези въпроси, когато нас вече ни няма?
Виктор Данчев – Космосът като огледало на еволюцията
Нашите тела са създадени за Земята – но не и за звездите. Виктор ще разгледа как технологичната еволюция ще ни принуди да напуснем телата си, за да оцелеем сред звездите. Какви ще станем, когато се превърнем в мисъл, кораб, система? Ще остане ли нещо от „нас“, когато тръгнем отвъд границите на човешкото, физичното и познатото?
Стоян Ставру – Правото да не бъдеш възкресен
Какво остава от човека, когато той се превърне в архив? Стоян ще ни поведе през територията на дигиталните сенки: клонирани гласове, снимки на мъртви, данни, които отказват да умрат. Какво означава „човешки руини“ в епоха на дигитална безсмъртност? И защо може би най-важното ни право вече е правото да не бъдем възкресени?
Бойко Неов – Последните дни на човечеството?
Какъв е хоризонтът на биологичния човек? Бойко ще говори за екзистенциалните рискове от AGI, климатични катастрофи и биотехнологии, които не успяваме да овладеем. В един свят, където интелектът може да надживее плътта, кой ще стигне пръв до края – ние, или нещо, създадено от нас?
За лекторите
Д-р Виктор Данчев е Технически директор в EnduroSat и PhD по Теоретична физика в Софийски университет. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числени методи в програмирането и гравитация.
От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – “Космически предизвикателства”, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
Бойко Неов е молекулярен биолог в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките. Основните му интереси са в сферата на молекулярната билогия, таксономията на паразити, космическата колонизация и тераформирането.
Иначе е широко-скроен научен ентусиаст с изключително широки интереси и задълбочени познания в почти всички области на познанието като физиологията, неврофизиологията, психофармакологията, поведение и зависимости, ядрена и фундаментална физика, химия и биохимия, генетика, медицина, рудо и нефтодобив и прочеe.
Стоян Ставру е юрист и философ. Той е професор в секция „Етически изседвания“ на ИФС при Българска академия на науките. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Пловдивски университет. Автор на първата книга по биоправо в България“„Видения в Кутията на Пандора. Биоправо“ (2014).