Месец юли е месеца на Антропоцена в Ratio. Антропоценът е термин, предложен за обозначаване на нова геоложка епоха, характеризираща се с доминиращото влияние на човешката дейност върху Земята. Ще обсъдим ерата на хората и следата, която оставяме днес за човека в бъдещето и за нашата планета. Ще разговаряме за природа, за космически боклук, енергия и серия свързани еко-теми.
Енергия
Eнергията е основен двигател на живота и никога не се създава и не се губи, а непрекъснато се трансформира от един в друг тип. Със Славил Пейков, Данаил Брезов и Ана Пройкова ще разговаряме на “Енергия” за законите на термодинамиката и за ентропията. Ще разгледаме енергията на клетъчно ниво и ще обсъдим различните заболявания, свързани с дефекти в митохондриалната ДНК. От енергията в клетките ще преминем към космическата енергия и синтеза на ядрата в Космоса и техния разпад на Земята.
Антропоценът
Какво оставяме след нас за бъдещите поколения и какво е човешкото въздействие върху планетата? Отговорите ще търсим на 23 юли на “Антропоценът”. Със Sibyl-Anna de Courson, Хюсеин Йеменджиев и Мина Христова ще разгледаме геоложките епохи преди Антропоцена, за да разберем по-добре сегашните изменения. Ще разгледаме темата за космическия боклук и ще погледнем в бъдещето, за да разберем дали въвеждането на кръгова икономика в космоса е решението за намаляване на космическите отпадъци.
Премиера: Енергия
Потенциална или кинетична, тъмна или зелена…за всички тези видове енергия ще си говорим на премиерата “Енергия”. Ще разгледаме начините за добиване на зелена енергия и най-новите и успешни технологии за генериране и съхранение на енергия. Ще излезем и извън границите на Земята, за да научим повече за тъмната енергия. Наш гост е д-р Маги Лю, работила по мисията Euclid на ЕКА, която изследва природата на тъмната материя и тъмната енергия.
Заседнали в Космоса – дилемата “Starliner”
Освен за обичайната космическа тематика, Никола и Петко допълват тематичния ни месец като повдигат темата за рециклиране на цимент и на … памперси. Оказва се, че около 300 000 памперса се изхвърлят всяка минута в света, което ги превръща в сериозен проблем за опазването на планетата ни. Учените обаче най-вероятно са намерили решение на този проблем – измислили са процес, който може да превърне най-важната част от тези пелени в рециклируема течност, при това само за 5 минути.