В този епизод Любо, Петко и Никола обсъждат най-любопитното в науката през месец март, както и мартенските Ratio-събития. В подкаста си говорим за онези въпроси, за които не остана време във всяко едно от тях:
- Защо зебрите имат ивици?
- Какво се намира в главата на кашалота?
- Можем ли да се идентифицираме с ушите си, вместо с отпечатъците или зениците на очите си?
- Как гравитационните вълни ни позволяват да “слушаме” Вселената и какво точно чуваме?
- Галактически национализъм – какво е значението на откритието, че Млечния път е най-голямата галактика в локалния клъстър?
- Как медикаментите от групата immune checkpoint inhibitors ни приближават до лечението на рак?
Чуйте още по тези и други теми в епизода!
Споменато в епизода
Ratio-събития от март:
Новини:
- Млечният път е много по-голям, отколкото се е смятало първоначално, дори по-голям от Андромеда, основно за сметка по-голямо количество тъмна материя (линк)
- Първи марсотресения са били установени от InSight мисията на Марс (линк)
- Революционен противораков медикамент, Immune checkpoint инхибиторите, с опасен страничен ефект при някои пациенти – хиперпрогресия (линк)
- Катастрофално глобално измиране на земноводните вследствие на глобалното разпространение на заболяване причинено от инвазивен вид гъба (линк)
- Унищожаване на инвазивни гризачи в Нова Зеландия чрез “бомбени килими” от отровни примамки разпръсквани с помощта на хеликоптери (линк)
Книги:
Предстоящи Ratio-събития:
За подкаста
Ratio Podcast е подкастът ни за “общо любопитни хора”. Тук ще чуете по-неформални, често по-неподготвени разговори, свързани и вдъхновени от наука – всичко това през призмата на абсолютния лаик (в ролята – Любо) и интересни събеседници (практически, всички останали участници).
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.